Liberecký kraj chce, aby se penále za Turów použily pro nápravu následků těžby

21. 09. 2021 | 15:41

Liberecký kraj bude požadovat po Evropské komisi (EK), aby vytvořila speciální dotační program a převedla do něj vybrané penále od Polska v souvislosti s příhraničním hnědouhelným dolem Turów. Zároveň bude chtít, aby peníze z tohoto programu uvolnila EK na opatření, které souvisí s negativními dopady těžby Turówa na životy obyvatel České republiky.

turowGreenpeaceorg
Foto: Greenpeace.org

Zejména na zajištění náhradních zdrojů pitné vody, monitoring hluku, prašnosti a poklesu terénů v oblasti zasažené činností tohoto dolu. Usnesení dnes schválili zastupitelé Libereckého kraje.

Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) chtějí touto deklarací upozornit na to, že cílem není vybírat penále jako takové, ale náprava stavu. "Je to jen výzva k tomu, aby peníze neskončily v nějakém imaginárním rozpočtu Evropské komise, ale byly případně použity na to, co budeme pravděpodobně muset nějak společně se samosprávami financovat," uvedl Půta na zastupitelstvu.

Důl se nachází v polském regionu, který sousedí s Libereckem. Unijní soud v pondělí vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur (12,7 milionu Kč) denně za to, že nezastavilo těžbu v dole. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v Turówu vydal Soudní dvůr EU v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by mohlo způsobit ekologickou katastrofu a pro zemi by mělo značné ekonomické následky.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Obyvatelé na české straně se obávají nejen ztráty pitné vody, ale i zvýšení prašnosti a hluku.

čtk

Dokument: Návrh znění usnesení ZK dne 21. 9. 2021:

Zastupitelstvo Libereckého kraje bere na vědomí informaci hejtmana o dosavadním vývoji jednání o dohodě vlád České republiky a Polské republiky ve věci těžby v polském hnědouhelném dole Turów a o usnesení místopředsedkyně Soudního dvora EU ve věci
C-121/21 R Česká republika v. Polsko ze dne 20. září 2021, kterým se Polsku ukládá povinnost zaplatit Evropské komisi denní penále ve výši 500.000 eur, protože nepozastavilo těžbu hnědého uhlí v dole Turów.

Zastupitelstvo Libereckého kraje vyzývá Evropskou komisi, aby vytvořila finanční nástroj nebo dotační program, do kterého budou převedeny prostředky z denního penále vyměřeného Polské republice. Cílem tohoto finančního nástroje bude podpora realizace opatření, která souvisí s negativními dopady těžby hnědouhelného dolu Turów na životy obyvatel České republiky, zejména na zajištění náhradních zdrojů pitné vody, monitoring hluku, prašnosti a poklesů terénu v oblasti zasažené činností tohoto dolu.

Zastupitelstvo ukládá hejtmanovi informovat o přijetí toho usnesení předsedu Evropské komise, předsedu Evropského parlamentu, předsedu vlády České republiky a předsedu Rady ministrů Polské republiky.

Termín: 30. 9. 2021

Foto: LK

Další jednání mají smysl. Shodli se na tom Češi i Poláci a vyzývají k tomu předsedy vlády

Na radnici v Hrádku nad Nisou se v pondělí 20. září konalo jednání polské a české strany, kterého se zúčastnil Michal Kurtyka, polský ministr klimatu a životního prostředí, Cezary Przybylski, maršálek Dolnoslezského vojvodství, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a starostové příhraničních českých obcí. Tématem setkání byla těžba v polském hnědouhelném dole Turów, který negativně ovlivňuje životní prostředí a zdroje pitné vody na dotčené česko-polské hranici. Jednání se uskutečnilo ještě předtím, než Evropský soudní dvůr rozhodl o sankcích pro Polsko ve výši 500.000 EUR denně za nezastavení těžby.

„Jednání se konalo na přání polského ministra klimatu a životního prostředí Michala Kurtyky. Stejně jako on si i já uvědomuji, že ani nařízené pokuty ani další soudní jednání nic nevyřeší. Cílem je společná domluva, na kterou přistoupí obě strany. V žádném případě ovšem nechceme slevovat ze svých požadavků, kterými chráníme oprávněné zájmy obyvatel Libereckého kraje,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Setkání se účastnili také starostové obcí Hrádek nad Nisou, Frýdlant, Heřmanice, Chrastava, kterých se těžba v Turówě zejména dotýká. Obě strany vyjádřily nutnost dále jednat na vládní úrovni, a proto se dohodly na sepsání společné výzvy, kterou směřují předsedům obou vlád. „V dopise, který adresujeme předsedům České a Polské republiky vyjadřujeme stále stejný názor. Nejlepší řešení pro celý region je urychlené uzavření připravované mezivládní česko-polské dohody, která bude garantovat dodržování veškerých právních norem na české i polské straně společných hranic. Jsme sousedi a musíme se domluvit,“ uzavřel hejtman Půta.

LK/Andrea Fulková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace