Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecký kraj kritizuje tendr na na provoz vrtulníků záchranky

17. 10. 2019 | 8:46

Liberecký kraj kritizuje podmínky veřejné zakázky, kterou minulý týden vypsalo ministerstvo zdravotnictví na provozování vrtulníků letecké záchranné služby (LZS) po roce 2021. Liberecký kraj se obává výrazného zhoršení kvality služby. Podmínky jsou pro Liberecký kraj nevyhovující a leteckou záchrannou službu posílají o 20 let zpět, řekl ČTK náměstek hejtmana Přemysl Sobotka (ODS).

vrtulníkZZSTOP
archivní foto

Sobotkovo vyjádření jsme uveřejnili už včera.

Letecká záchranná služba vzlétá v republice z deseti základen. V Plzni a v jihočeské Bechyni ji provozuje armáda, v Praze a v Brně policie. Šest zbývajících mají na starosti tři soukromé firmy - Ústí nad Labem, Liberec a Hradec Králové firma DSA, Jihlavu a Ostravu HAT a Olomouc ATE. Nově bude víc soukromých, policie bude dál obhospodařovat pražskou základnu a armáda plzeňskou. Vláda před dvěma lety zvažovala, že svěří provoz LZS státnímu podniku, nakonec ale od záměru ustoupila. Hodnota nové zakázky zakázky je asi 3,8 miliardy korun bez DPH.

"Ministerstvo tendr vypsalo s velmi specifickým zadáním: případný nový provozovatel na výjezdové základně Liberec není povinen zajišťovat vybavení vrtulníku pro speciální záchranné práce," uvedl Sobotka. Liberecký kraj je ale značně členitý, záchranná služba i horská služba v kraji mají proto vycvičené týmy, které s vrtulníkem létají, slaňují a zachraňují v náročném terénu. "Naši obyvatelé by podle podmínek tendru byli nuceni na lékařskou pomoc čekat o desítky minut déle," dodal.

Vypsání výběrového řízení podle současných kritérií může podle Sobotky přinést omezení dostupnosti přednemocniční neodkladné péče. "Respektujeme, že ministerstvo nechce zřizovat nové speciálně vycvičené týmy na dalších místech České republiky. Proč ale chtějí omezit práci těch, kteří fungují, jsou vycvičení, reálně existují a zachraňují lidské životy v Libereckém kraji?" řekl Sobotka.

Letecká záchranná služba Liberec funguje od roku 1993. Základna vznikla jako osmnáctá v tehdejším Československu, i proto je označení libereckého vrtulníku Kryštof 18. Se specializovanými týmy létá liberecká záchranka do nepřístupného terénu již od roku 1997. Loni startoval vrtulník k 550 případům nejen v Libereckém kraji, ale létá i do středních Čech a Královéhradeckého kraje. Liberecký kraj podle Sobotky letecké specialisty potřebuje, protože řada míst je po zemi dostupná jen velmi těžko.

čtk