Liberecký kraj odmítá plošné vymezení lůžek pro nemocné seniory, KNL z darů přikoupila další dva plicní ventilátory
Liberecký kraj odmítá plošné vymezení 60 lůžek na 100.000 obyvatel pro seniory, u nichž testy prokázaly onemocnění COVID-19. Pro Liberecký kraj by to znamenalo vyčlenit 290 lůžek. Vedení kraje to považuje za nesmyslné, znamenalo by to vystěhovat celou jednu okresní nemocnici. To kraj rozhodně odmítá, není možné vystěhovat třeba Jabloneckou nemocnici a dávat tam důchodce," řekl dnes ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Obrátil jsem se na předsedu ústředního krizového štábu ministra Jana Hamáčka (ČSSD), že nejsme schopni to nařízení v podmínkách Libereckého kraje splnit a že je (nařízení) v přímém rozporu s dohodami mezi vládou a hejtmany z minulého týdne," řekl Půta. Očekává, že to krizový štáb změní tak, aby lůžka byla v domovech seniorů. "Protože to nemají být lůžka určená k nemocniční péči, ale mají to být lůžka pro ty, kdo nemají těžké příznaky a nevyžadují hospitalizaci," dodal liberecký hejtman.
V Libereckém kraji jsou čtyři desítky domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem, v nichž žije přes 2100 klientů. Nákaza novým koronavirem se zatím objevila ve dvou krajských zařízeních v České Dubu a v Liberci-Františkově. V Českém Dubu onemocněl údržbář, který s klienty do styku nepřišel. V libereckém domově COVID-19 prokázaly testy u pracovnice v přímé péči a dvou mužů, kteří spolu byli na pokoji. Oba senioři jsou teď v nemocnici. Testy dělali hygienici také u pacientů a zaměstnanců Domova U Spasitele ve Frýdlantu, vyšly ale negativně.
Ve velkých domovech, jako je ten ve Františkově s 200 klienty, je možné pro infikované seniory vyčlenit patro nebo jednu z budov. "Máme ale domovy pro seniory také třeba v zámeckých objektech, a to nemluvím o malých komunitních typech domovů, jako je třeba v Chrastavě," řekl náměstek pro sociální věci Pavel Svoboda (ČSSD). Tam podle něj není možné zajistit izolaci nakažených. Proto se kraj dohodl s provozovateli dvou soukromých zařízení, která pro potvrzené případy COVID-19 vyčlení dohromady 55 míst. Kraj musí ale zajistit ošetřovatele, oslovil proto dobrovolníky.
Na dva plicní ventilátory přispěli fotbalisté Liberce a Nadace Preciosa
Nemocných s COVID-19 v Libereckém kraji dál přibývá. Podle informací z Krajské hygienické stanice v Liberci k 11:45 je v kraji 129 nemocných, od středečního večera jich přibylo 12. Stav devíti pacientů vyžaduje hospitalizaci, sedm jich leží na infekčním oddělení, dva na ARO, řekl dnes ČTK mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Podle hygieniků se v kraji první dva lidé z nemoci uzdravili, nikdo nezemřel.
Liberecká nemocnice aktuálně přikoupila další dva plicní ventilátory, dohromady stály téměř dva miliony korun. Přispěli jim na ně fotbalisté Liberce a Nadace Preciosa, dohromady částkou 1,2 milionu korun. "Mám pocit, že v této těžké době se mezi lidmi rozmnožily ty lepší vlastnosti," řekl dnes generální ředitel nemocnice Richard Lukáš. Podle něj jim lidé například šijí roušky a nosí i další potřebné věci. "Jsme vděčni úplně za všechno, protože tato situace je naprosto bezprecedentní a nevíme, kdy skončí," dodal. Plicních ventilátorů má největší nemocnice v kraji 61, nákup dalších podle obchodně investičního ředitele Milana Trpišovského nechystají. "V současné chvíli nám počet ventilátorů vyhovuje," uvedl.
čtk