Liberecký kraj podal předžalobní výzvu kvůli programu REACT-EU. Rychlost kliknutí myší není kritérium, ale skandál

13. 05. 2021 | 14:52

AKTUALIZOVÁNO: Liberecký kraj podal na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předžalobní výzvu kvůli systému příjmu žádostí o dotace z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví. Žádá vyhlášení nové výzvy s rovnými podmínkami pro všechny. Pokud to do konce měsíce ministerstvo neudělá, je kraj připraven obrátit se na soud a žádat i předběžné opatření, které zakáže rozdělování peněz z programu. Podle MMR byly ale kraje od samého počátku

myš
ilustrační foto

Foto: archiv

"Z žádostí o evropské dotace by se neměl stát závod v klikání na čas, rozhodovat musí kvalita a význam projektů. Podáváme proto na @mistnirozvoj předžalobní výzvu, aby přehodnotilo dotační podmínky a nepokračovalo v hodnocení již přihlášených projektů."

Twitter Martina Půty

Výzva Libereckého kraje se týká rozdělování peněz v minulém týdnu i dalších dvou výzev, které se uskuteční 14. a 25. května. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Podle opozičních poslanců rozhodovala v systému rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší, což ve středu označili za skandální.

Kritiku dnes odmítl i premiér Andrej Babiš. Novinářům řekl, že všechny přihlášené projekty budou posouzeny. "Není to pravda, všechny projekty, které byly přihlášeny, budou vyhodnoceny," uvedl.

Způsob a kritéria hodnocení projektů v programu jsou podle MMR dílem 29 zástupců Monitorovacího výboru IROP. Finální hodnotící kritéria odsouhlasili i zástupci krajů. "Je zcela absurdní, že si nyní někteří hejtmani stěžují a napadají pravidla, proti kterým nejen že nevznesli od července 2020 žádnou připomínku, dokonce se na jejich vytváření prostřednictvím zástupců Asociace krajů v rámci koncepční skupiny ministerstva zdravotnictví a monitorovacího výboru sami podíleli," řekl náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád. Za Asociaci krajů ČR pro zdravotnictví je ve výboru i zástupce kraje Vysočina, s náhradníkem za Liberecký kraj.

Podle Půty je ale ve výzvě jasně napsáno, že se věcně projekty nehodnotí. "Hodnotí se pouze formální náležitosti. A formální náležitosti jsou například, že nemocnice je registrována jako zdravotnický subjekt, že statutární zástupce je bezúhonná osoba, nebo, když chce nemocnice z těch peněz financovat nějaký přístroj, tak že jeho pořízení bylo schváleno komisí ministerstva zdravotnictví. Ale nejsou tam žádné kvalitativní parametry, které by se hodnotily," řekl hejtman.

Podle informací z MMR se ale bude posuzovat i to, zda se projektem rozvíjí JIP, ARO, operační sály, intervenční nebo diagnostické pracoviště, nebo zda zahrnuje opatření reagující na boj s covidem-19 a jeho dopady a případnými dalšími infekčními nemocemi. MMR bude navíc na podzim usilovat o dalších zhruba pět až šest miliard, pro projekty, na něž se nedostalo.

U výzev, které se uskutečnily v minulém týdnu a rozdělovaly miliardy pro nemocnice a záchranné služby, nedokáže ale podle Půty MMR garantovat, že měli všichni uchazeči stejné podmínky. Objevují se podle něj informace, že některé poradenské firmy nasadily na přihlašování roboty. "Což je přímo v rozporu s podmínkami programu, a takové žádosti by měly být automaticky vyřazeny," řekl hejtman. Peníze by se podle něj měly rozdělit především nemocnicím, které zajišťovaly péči o covidové pacienty.

Česko může získat z REACT-EU na posílení zdravotnictví 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací ministerstva pro místní rozvoj na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory. První žádosti bylo možno začít podávat od 5. května. Výzva pro nemocnice byla podle Půty vyčerpána za necelé dvě sekundy. Liberecké nemocnice skončily pod čarou. Jen ty krajské žádaly z programu na přístrojové vybavení zhruba půl miliardy korun.

MMR ve středu uvedlo, že zatím existuje pouze tabulka přihlášených projektů seřazená v pořadí, v jakém byly do systému vloženy. Hodnocení ještě nezačalo, nikdo tak v tuto chvíli nemůže vědět, zda uspěl nebo ne. Podle Semoráda budou u projektů úřady posuzovat 23 kritérií, až poté bude rozhodujícím faktorem rychlost podání žádosti.

Půta ale řekl, že to není pravda. "Nebyla určena žádná kritéria," řekl liberecký hejtman. I proto žádá Liberecký kraj zrušení výzev a jejich nové vypsání s jasnými kritérii hodnocení. "Jinak jsme připraveni se obrátit na soud a rozdělování peněz z programu zablokovat," dodal.

čtk

TZ LK: Kraj, liberecká i českolipská nemocnice kritizují podmínky příjmu žádostí dotačního programu REACT-EU, považují je za diskriminační

Doslova jen pár vteřin rozhodovalo minulou středu o tom, které kraje získají peníze z evropských zdrojů na projekty modernizace svých zdravotnických zařízení po koronavirové krizi. Za Liberecký kraj skončily pod čarou žádosti Krajské nemocnice Liberec (s projekty na robotickou miniinvazivní technologii a posílení páteřní sítě) za zhruba půl miliardy korun a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, která usiluje o modernizaci urgentního příjmu za zhruba 145 milionů. Na Ministerstvo pro místní rozvoj byla dnes odeslána předžalobní výzva z Libereckého kraje, aby nejen přehodnotilo dotační podmínky, ale také nepokračovalo v hodnocení již přihlášených projektů.

„Systém příjmu žádostí o dotaci na modernizaci zdravotnických zařízení REACT-EU považuji za diskriminační. Řízení by se mělo podle našeho názoru celé zrušit a Ministerstvo pro místní rozvoj následně vypsat nové podmínky, které by byly férové pro všechny žadatele. Podáváme proto na Ministerstvo pro místní rozvoj předžalobní výzvu. Připravujeme návrh předběžného opatření soudu tak, aby zakázal rozdělování peněz na základě takto vypsané výzvy a aby nová, objektivní a jednoznačná kritéria zabránila spekulacím a umožnila rovný přístup pro všechny. Z žádostí o evropské dotace by se neměl stát doslova závod v klikání na čas, rozhodovat musí kvalita a význam projektů,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Klikání jako princip rozdělování bezprecedentních částek mi připadá mimořádně nešťastný. Rozhodně to nepřináší rovnost šancí a rovnoměrnost rozdělení peněz v českém zdravotnictví. Nešťastný je už na začátku fakt, že jde o 100% dotace. V mnoha přihláškách bude žádána dotace na věci, které by s vlastním kofinancováním nepřipadaly pro žadatele v úvahu. Nejde jen o mediální pozdvižení. Jde o to, že nás čekají další dvě výzvy, další dvě klikání o miliardy korun. Doopravdy hrozí, že problém, který tu vzniká, se dále prohloubí. Jsem si jistý, že by to takto nemělo probíhat. Je to podle mě velmi závažná věc, instituce přímo řízené ministerstvem zdravotnictví jsou po stránce investic ve výhodnější situaci než nemocnice zřizované krajem nebo městem,“ dodal Richard Lukáš, generální ředitel Krajské nemocnice Liberec.

„Dotace měla podpořit boj s covidem, což je v současné době velice vážné téma. Neochotou pracovníků na Ministerstvu pro místní rozvoj nastavit a vyhodnotit odborné parametry se z toho doslova stala fraška,“ dodal Pavel Marek, ředitel Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Liberecký kraj předžalobní výzvou na Ministerstvo pro místní rozvoj napadá 98. výzvu příjmu žádostí z programu REACT-EU na modernizaci zdravotnických zařízení po koronavirové krizi. Už v pátek 14. května ve 14 hodin by se přitom měla otevřít další, a to 99. výzva v oblasti zdravotnictví. Podmínky však zůstávají totožné.

Filip Trdla, tiskový mluvčí Libereckého kraje

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace