Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lidé přicházejí s nápady do inovačních center, covid necovid. Některá hlásí nárůst

26. 06. 2021 | 14:33

Ani během pandemie covidu neutichá zájem o služby krajských podnikatelských inkubátorů a inovačních center. Naopak, některá centra hlásí nárůst. “Covid pandemie a její dopady byly pro podnikatele a majitele firem silným impulsem zajímat se o možnosti vylepšení a stabilizace jejich podnikání. Na tom se shodla většina inovačních center v ČR a potvrzují tím pravidlo, že každá krize přináší nové příležitosti,” říká ředitel Libereckého podnikatelského inkubátoru a inovačního centra Lipo.ink Philipp Roden.

INKcoworking Lipo.ink
coworking Lipo.ink

Zájem o podporu v podnikání a inovacích nepoklesl ani ve Zlínském kraji a Ústeckém kraji: “Přicházejí klienti s dalšími nápady v oblasti digitalizace v různých oblastech, například v oblasti pohybu, péče o seniory i pohřebnictví,” říká Pavel Kováč z Inovačního centra Ústeckého kraje ICUK.

Podle Lukáše Trčky, jednatele Technologického inovačního centra ve Zlíně, se objevují i otázky návratu obyvatel z velkých měst do regionu a možnosti distanční práce z regionu. “Další cílovou skupinou, která rozšiřuje svou poptávku, jsou střední školy, které častěji poptávají prožitkové vzdělávání v tématech podnikavosti a kreativity žáků,” doplňuje Trčka.

Nárůst ze začátku pandemie zaznamenali v Jihomoravském inovačním centru JIC: “Postupně v druhé polovině loňského roku a letos na jaře byli už klienti i my unaveni z onlinu a vzhledem k tomu, že většinou dodáváme služby face2face, těšíme se teď, že služby restartujeme,” říká Jindřich Weiss z JIC.

V Libereckém kraji zájem během covidu stoupá

V Lipo.ink zaznamenali dokonce nárůst a zájem je takový, že většina programů je v současné době kapacitně téměř naplněna: “Vznikají nám pod rukama velmi zajímavé firmy z různorodých oblastí – od využití 3D tisku a softwaru v medicíně, kterým se věnuje startup Trisurg, až po ultrazvukové testování vodotěsnosti automobilových dílů firmy VisionQ,” říká Philipp Roden z Lipo.ink a dodává: “Během posledních šesti měsíců jsme inkubovali 12 firem, což je dvakrát tolik, co za celý minulý rok.”

Podpora přichází nejen ze strany krajů a měst

Velkým příslibem do dalších měsíců a let bude nový program Technologické inkubace: “Ten by pod administrativní taktovkou CzechInvest měla realizovat právě inovační centra a inkubátory a měly by mít k dispozici až jednu miliardu na podporu startupů,” uzavírá Antonín Ferdan z Lipo.ink.

TZ PI/Barbora Jónová