Mezi památky přibyla kaple v Proseči pod Ještědem, kříž u Českého Dubu a boží muka poblíž Rychnova
Mezi památky v Libereckém kraji přibyly tři drobné sakrální stavby. Jde o kapli v Proseči pod Ještědem a kříž u Českého Dubu na Liberecku a boží muka poblíž Rychnova u Jablonce nad Nisou. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí liberecké pobočky Národního památkového ústavu (NPÚ) Alžběta Sakařová.
Kaple Nejsvětější Trojice v Proseči pod Ještědem dříve plnila funkci obecní kaple a zvoničky a je ukázkou lokálního stavitelství ovlivněného barokními vzory. "Kaple byla postavena okolo poloviny 18. století nákladem místních občanů," uvedl vedoucí oddělení evidence památek NPÚ v Liberci Martin Ouhrabka. V kapli byl původně zvon o váze 57 kilogramů. "Zvon byl odstraněn dne 11. října 1917 a použit pro válečné účely. Ve 20. letech 20. století byl do kaple umístěn zvon nový, který byl poškozen při pozdějším zborcení zvonice. Postupně zhoršující stav si vynutil rozsáhlou rekonstrukci v roce 2004," dodal Ouhrabka.
Mezi památky zařazený litinový kříž z roku 1829 stojí u místní komunikaci vedoucí z Liberce do Českého Dubu. Zbudovat ho nechal na svém pozemku "ke cti a chvále Boží" Antonín Sluka, domkař z Proseče pod Ještědem. "Drobná památka je zajímavou ukázkou místní lidové kamenické tvorby, která dotváří historický charakter vsi a podještědské krajiny," uvedl Ouhrabka.
Pískovcová boží muka označovaná také jako sloup sv. Prokopa či morový sloup se nacházejí jižně od Rychnova, na rozcestí směřující na Košovy a Pelíkovice. Jde o kvalitní barokní kamenosochařské dílo místní provenience, které představuje jednu z nejstarších hmotných památek Rychnova. Podle kronikářských záznamů byl tento sloup postaven obcí v roce 1702 na svátek sv. Prokopa jako pomník tří členů rodiny Preisslerovy z vedlejší osady Košovy, kteří zemřeli na mor. "Pro dlouhodobě neutěšený stav a vážné poškození bylo v roce 2002 přistoupeno ke kompletnímu restaurování a doplnění chybějících částí. Zobrazení sv. Prokopa nebylo obnoveno, neboť jeho podoba není známa," uvedl Ouhrabka.
čtk