Nejdražší vodu v Česku měli loni lidé v Libereckém kraji, kubík za 94,50 koruny

06. 05. 2022 | 14:15

Obyvatelé v Libereckém kraji měli loni nejdražší vodu v Česku. Za krychlový metr platili v průměru bez DPH 94,50 Kč, o málo levnější vodu měli podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v sousedním Ústeckém kraji, kde na vodném a stočném platili v průměru 94,30 koruny. Domácnosti v Libereckém kraji tak dávaly za vodu o 15 procent víc, než byl celostátní průměr, který dosáhl 82,30 koruny. Ani letos nebude situace lepší, voda dál zdražuje. Důvodem jsou hlavně investice do modernizace a rozvoje sítí, zdražení energií i růst mezd, zjistila ČTK.

voda mytí toddler-hand-1893255 1280
Ilustrační foto

Nejdražší vodu měli loni obyvatelé na Frýdlantsku zásobovaní Frýdlantskou vodárenskou společností (FVS). Průměrná cena vodného a stočného tam loni vzrostla o 4,4 procenta na 114,95 Kč za metr krychlový. Podle ředitele Petra Olyšara ale na Frýdlantsku platí vodné i stočné pouze obyvatelé Frýdlantu, Hejnic, Nového Města pod Smrkem a Raspenavy, v ostatních 13 obcích Frýdlantského výběžku, které jsou na FVS napojené, platí obyvatelé jen vodné, což bylo 55,90 koruny.

"Důvodů zdražení ceny vody v roce 2021 bylo několik, hlavní ale byly tři. Konkrétně nárůst mzdových nákladů v souladu s kolektivní smlouvou, zdražení povrchové surové vody - u Povodí Labe o 7,8 procenta a u Lesů ČR dokonce o 15 procent, a také růst nákladů za pronájem kanalizací," řekl již dříve ČTK Olyšar. Jen za pronájem kanalizací zaplatila loni FVS o 656.000 korun víc než v roce 2020. Společnost navíc investuje do modernizace a také do přípravy projektů v souvislosti s obavami se ztráty zdrojů vody kvůli rozšiřování těžby uhlí za hranicí v polském Turówě.

Výrazně nadprůměrné byly ale loni také ceny na Semilsku a části Jablonecka, kde obyvatele zásobuje Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS). Turnovské sdružení loni odběratelům účtovalo za metr krychlový bez DPH 102,22 Kč. Těsně nad krajským průměrem byly ceny účtované odběratelům napojeným na Severočeskou vodárenskou společnost (SVS), která zásobuje většinu obyvatel kraje. Za metr krychlový platili odběratelé vodné a stočné 95,24 Kč.

Průměrná domácnost v Libereckém kraji loni denně na osobu spotřebovala zhruba 92 litrů vody, což je litr pod celostátním průměrem. Největší spotřebu mají domácnosti v Praze, nejméně vody potřebují domácnosti na Zlínsku. Na vodovody bylo loni v kraji napojeno 94,4 procenta obyvatel, to je podle ČSÚ čtvrtý nejnižší podíl. Nižší podíl napojených obyvatel je jen ve středních a jižních Čechách a v Plzeňském kraji. Prakticky všichni obyvatelé jsou na vodovod napojeni v Praze a Karlovarském kraji. Na kanalizaci bylo v Libereckém kraji napojeno 74,3 procenta obyvatel, to je nejméně v Česku.

Ceny vody a spotřeba v Libereckém kraji a Česku v roce 2021

  *vodné Kč/metr krychlový *stočné Kč/metr krychlový *celkem Kč/ metr krychlový průměrná spotřeba v litrech na osobu a den spotřeba domácností v litrech na osobu
Liberecký kraj 48,10 46,40 94,50 123,8 92,1
Česká republika 43,80 38,50 82,30 130,2 93,2

* ceny jsou bez DPH

zdroj: ČSÚ

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace