Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nejistá sezona pokračuje, aniž měla šanci začít. Vládní restrikce vadí mj. podnikatelům z hor i barů

08. 12. 2020 | 14:55

Asociace horských středisek vnímá, že zhoršená epidemická situace vládě komplikuje rozhodování o nastavení dalších opatření. Na druhou stranu je mrzuté, že z pondělního jednání vlády bylo staženo projednání sady opatření pro provoz skiareálů v jednotlivých stupních PES a současně nebylo oznámeno datum otevření lyžařských areálů v České republice, které bylo avizováno na pátek 18. 12. 2020, uvádí Asociace horských středisek ve svém prohlášení.

lyžeskiHarrachov
ilustrační foto

AHS dále píše: Chápeme komplikovanost aktuální situace, ale předvídatelnost je pro fungování v horských regionech naprosto zásadní. Jsme toho názoru, že podmínky provozu skiareálů mají být součástí tabulky PES tak, jak je tomu u drtivé většiny ostatních činností nebo aktivit. Legitimně tedy žádáme pouze o to, aby jednotlivá opatření v lyžařských areálech byla přijímána primárně na základě skóre PES, tedy dle vývoje epidemické situace. K urychlenému dokončení potřebné metodiky pro lyžařské areály jsou vytvořeny všechny podmínky, protože existuje základní shoda všech zainteresovaných stran.

Současně opakovaně upozorňujeme na skutečnost, že stanovovat speciální termíny pro uzavření/otevření lyžařských středisek není z hlediska rizikovosti jejich provozu odůvodnitelné a není to ani vzhledem k nepředvídatelnosti žádoucí. 

Věříme, že rozhodnutí vlády v této věci se jen odsunulo a co nejdříve budeme mít v této záležitosti schváleny předvídatelné podmínky pro jejich provoz a také avizované datum ukončení zákazu provozu lanovek a vleků. Další posuny termínů a rozhodnutí povedou pouze k další eskalaci zmatků a nejistoty, se kterými se provozovatelé skiareálů, ubytovatelé, restauratéři a další podnikatelé v horských střediscích musí potýkat. V neposlední řadě by zveřejnění jasných podmínek uvítali i spoluobčané, kteří se chystají na návštěvu našich hor. Jsme přesvědčení, že alternativa v podobě možnosti sportování na čerstvém vzduchu může být v aktuální situaci jen prospěšná.

Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek

Bary nebude mít smysl otevírat, míní liberecký provozovatel

Bary nebude mít smysl otevírat a dotkne se to i provozu taxislužeb. ČTK to dnes řekl provozovatel čtyř klubů a diskoték a taxislužby v Liberci Martin Hřebík v reakci na další omezení provozní doby restaurací. S omezenou kapacitou mohly restaurace a bary vnitřní prostory otevřít teprve minulý týden ve čtvrtek. Od středy vláda opět omezí provoz restaurací a dalších stravovacích zařízení včetně výdejních okének. Zavírat budou muset ve 20:00 místo 22:00.

Podle Hřebíka toto omezení provoz barů zasáhne výrazně. "Lidé dřív do baru nejdou, to jsme si už vyzkoušeli několikrát. Chodí obvykle až v osm devět večer," řekl. Ze svých klubů i proto otevřel minulý týden ve čtvrtek jediný a posunul otevírací dobu z 18:00 na 16:00, aby provoz měl ekonomicky nějaký smysl. "Lidi přišli třeba šest v sedm. Když by měli takhle přijít od středy, tak aby za hodinu zase šli domů. To je nesmysl," uvedl Hřebík. Nemyslí si, že toto opatření něčemu pomůže. "Nespasí to nic. Mám dojem, že je to jen takové, aby bylo vidět, že ve vládě něco dělají," řekl.

Vadí mu hlavně nejistota, že se nedá nic dlouhodobě plánovat a ani předvídat, kdy a jaká opatření či omezení začnou platit. "Pytlíkujeme to tady z měsíce na měsíc, abychom nezkrachovali, ale nevíme, jak dlouho. A oni nejsou schopni říci ani obzor, kdy co bude možné. A kdy bude možné otevřít i hudební kluby," řekl Hřebík.

Otevření alespoň do 22:00 podle něj dávalo možnost pokrýt provozní náklady a něco málo získat na uhrazení ztrát z minulých měsíců, kdy musel mít zavřeno. Dřívější uzavření se podle něj dotkne i provozu taxislužeb. V době úplného uzavření restaurací a zákazu nočního vycházení využíval z původních 12 řidičů jen čtyři až pět, po částečném otevření minulý týden přestali stíhat. "Teď jsem chtěl vzít šestého řidiče, jak se to začalo zlepšovat, a teď udělají (ve vládě) tohle. Tak nevím, co mám udělat. Mám ho vzít nebo ne? Když ho vezmu, bude mít práci? To je prostě neuvěřitelné, jak s námi manipulují ze dne na den," uvedl Hřebík. Za běžného stavu zaměstnával ve všech svých podnicích až 75 lidí, i když většina to měla jako pravidelný přivýdělek. Teď už nemá ani jednoho stálého zaměstnance. I tak musí měsíčně platit fixní náklady v řádu statisíců, snížit se mu je podařilo během nuceného uzavření zhruba jen o polovinu. "Víc to nejde. Náklady odpovídaly tomu, jak se firmě dařilo. Proto jsme i expandovali, otevřeli letos nový klub. Dařilo se nám, měli jsme to promyšlené, deset let jsme v tom oboru podnikali a vsadili skoro na jistotu. Teď jen čekáme, co bude ze dne na den," dodal.

čtk