Nemocnice v Libereckém kraji si vytvářejí zásoby vakcíny, dodávky jsou nespolehlivé

23. 02. 2021 | 13:32

AKTUALIZOVÁNO: Nemocnice v Libereckém kraji si vytvářejí zásoby vakcíny, dodávky jsou nespolehlivé a bez zásob by bylo obtížné zajistit očkování druhou dávkou v doporučeném termínu, uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Problémem byla podle něj zejména spolehlivost dodávek od firmy Pfizer, u které se doporučuje očkovat druhou dávkou po třech týdnech. Bez jistých zásob by podle něj nebylo možné zahájit očkování ve velkých centrech.

ockovaci3 lb
Foto: Artur Irma

"Ani já nejsem spokojený s tím, kolik jsme toho vyočkovali, změnili jsme od pondělí strategii v nemocnicích s tím, že si nikdo nebude držet zásoby na druhou vakcínu, což některé nemocnice dělaly. V neděli bude vyočkováno maximum vakcíny, kterou mají na skladu, a budeme se spoléhat na to, že vakcíny, které jsou objednány na březen a duben, se nebudou snižovat," doplnil dnes na jednání krajského zastupitelstva Půta.

V pondělí se otevřelo pět velkokapacitních center v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě, Semilech a Jilemnici. Za první den jejich fungování dostalo vakcínu 547 lidí, z toho 74 druhou dávku. Příští pondělí se chystají otevřít očkovací místo v Turnově. "Vakcín je zatím málo, a tak tam zatím budou denně očkovat kolem 20 lidí, a očkovat chtějí začít také ve Frýdlantu," řekl Půta.

Velkokapacitní očkovací centra jsou do konce týdne připravena očkovat až 2600 lidí. V dalších týdnech počty porostou, protože mají od státu přislíbeno víc vakcín. "Stále máme asi 260 míst k očkování na tento týden volných," řekl odpoledne koordinátor očkování Vladimír Richter (ODS).

Řada seniorů, přestože jsou registrovaní v centrálním systému, zatím nedostala výzvu, aby si místo na očkování rezervovali. "Jde většinou o seniory, kteří se registrovali hned zpočátku. Zřejmě zůstali někde 'viset'. Těm, kdo zatím nedostali PIN, doporučujeme registrovat se znovu. V pondělí už jsme třem seniorům pomohli na našem callcentru (800 880 066) s novou registrací. Už mají i termín očkování," dodal Richter. Dál se podle něj očkuje v domovech seniorů, domech s pečovatelskou službou a také v nemocnicích.

Liberecký kraj zatím dostal podle Richtera 26.000 dávek vakcíny, zhruba 16 procent ve druhé polovině minulého týdne. "Není v našich silách do neděle všechno vyočkovat," poznamenal. Vakcínu v kraji zatím dostalo 10.661 lidí, z toho 6321 i druhou dávku. Téměř 35 procent očkovaných jsou senioři starší 80 let. Liberecký kraj plánuje v tomto týdnu zahájit pilotní očkování učitelů a nepedagogických pracovníků škol, kterých je zhruba 9100. Na očkování zatím vyčlenil 2200 dávek.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace