Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

NPÚ na Lemberku ocenil záchranu dřevěnky v Úpici i Památníku Tomáše Bati

02. 10. 2019 | 18:22

AKTUALIZOVÁNO: Záchrana dřevěnky v Úpici nebo obnova Památníku Tomáše Bati ve Zlíně jsou jen dva z počinů, které dnes na zámku Lemberk na Liberecku ocenil Národní památkový ústav (NPÚ). Ceny Patrimonium pro futuro uděloval už pošesté.

upiceDrevo
archivní foto

Porota vybírala z 24 uchazečů ve čtyřech kategoriích, udělena byla tři zvláštní ocenění generální ředitelky NPÚ, ocenění za celoživotní přínos pro osobnost památkové péče a cena veřejnosti Památky děkují.

"Posláním Ceny Patrimonium pro futuro je vyzdvihnout zásluhy a pozitivní příklady v oblasti památkové péče, upozornit na příběhy, které se za těmito památkami skrývají, a zejména ocenit a poděkovat těm, kteří se o to přičinili. Všech 24 nominovaných počinů je nadstandardně zdařilých a my věříme, že díky Ceně Patrimonium pro futuro se o těchto projektech a jejich iniciátorech dozví nejen odborná, ale i široká veřejnost," řekla dnes ČTK generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Ocenění symbolizované bronzovou medailí bylo uděleno odbornou porotou ve čtyřech kategoriích. Za obnovu Památníku Tomáše Bati ve Zlíně byl oceněn autor projektu Petr Všetečka a město Zlín. Římskokatolická farnost Těrlicko a restaurátorky Romana Balcarová a Lenka Helfertová převzaly ocenění za objev pozdně gotické deskové malby Madony z Těrlicka. V kategorii prezentace hodnot zvítězila skupina odborníků za projekt Historie v terénu - Litvínovsko a město Úpice si odneslo ocenění za záchranu roubeného domu z počátku 17. století.

Ocenění pro osobnost památkové péče za celoživotní přínos v péči o kulturní dědictví převzal akademický sochař Andrej Šumbera, a to především za svou práci na záchraně relikviáře svatého Maura ze 13. století, který je po korunovačních klenotech nejcennější movitou památkou v Česku. Zvláštní cenou odměnila ředitelka NPÚ městskou část Praha 7 za celkovou obnovu vodárenské věže na Letné, obec Štědrá za obnovu zámku Štědrá a město Jaroměř za obnovu mostu Dr. Miroslava Tyrše.

Cenu Památky děkují, o jejímž laureátovi rozhodovala veřejnost v internetovém hlasování, získalo město Polička za restaurování mariánského sloupu, kterému lidé dali 505 hlasů. "Na oceněných projektech památkových obnov nebo záchran ukazujeme, že i tam, kde věc vypadá beznadějně a trochu, řekla bych, zoufale, že i tam se dá dosáhnout skvělého výsledku. Je ale potřeba, aby byl dobrý tým, aby byli lidi zaujatí pro věc a aby vznikla i příjemná nálada a dělná atmosféra mezi investorem, restaurátory, dodavatelem a památkáři," dodala Goryczková.

čtk