Očkování v domovech seniorů pokračuje, do konce ledna by chtěli podat vakcínu většině klientů, kteří projeví zájem 

13. 01. 2021 | 13:19

V domovech seniorů v Libereckém kraji pokračuje očkování proti covidu-19. V kraji by chtěli do konce ledna očkovat většinu klientů a pracovníků pobytových zařízení, kteří o to projeví zájem. Očkovat by se mělo ve 41 zařízeních nejen krajských, ale i obecních a soukromých. Už v úterý začali očkovat v Domově seniorů v Liberci na Františkově, v dalších zařízeních začnou v pátek a po neděli, řekl dnes na dotaz ČTK náměstek hejtmana pro sociální věci Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).

ockovanifrantiskov2
Foto: Artur Irma

Na zahájení očkování se podle Tulpy připravují v největších pobytových zařízeních v kraji k nimž patří krajské domovy v Rokytnici nad Jizerou, Jabloneckých Pasekách a Velkých Hamrech, a soukromá zařízení SeneCura v Liberci a domov U Přehrady v Jablonci. "V těchto zařízeních mají k dispozici lékaře a vlastní sestry a také materiál jako jsou injekční stříkačky a jehly. Očkovat se tam bude celkem 580 klientů a 370 pracovníků," doplnil Tulpa.

V pobytových zařízeních v kraji žije podle Tulpy 1950 seniorů, z nichž 72 procent má zájem se nechat očkovat. Mezi pracovníky je zájem o něco nižší, očkovat se chtějí nechat zhruba dvě třetiny z nich. Tam, kde v zařízeních nemají vlastní zdravotní sestry nebo lékaře, zajistí podle hejtmanova náměstka očkování mobilní týmy. Rychlost očkování bude podle Tulpy záležet na dodávkách vakcíny, a také na dostatku materiálu jako jsou injekční stříkačky a jehly, které je teď obtížné nakoupit.

V pátek byl měl být spuštěn také systém pro registraci seniorů starších 80 let, kteří mají zájem se nechat očkovat a žijí mimo pobytová zařízení. "Teprve v noci jsme dostali přístupové kódy, mohli systém otestovat," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Kraj podle něj připravuje speciální telefonní linku, číslo zveřejní kraj čtvrtek. "Bude tam nejen poradenství, ale chceme jít tou cestou, že tam budou lidé, kteří budou schopni pomoci s registrací seniorům, kteří nemají internet nebo někoho, kdo by jim s tím pomohl," dodal hejtman.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace