Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Poctu hejtmana získalo osm osobností za zásluhy o kraj. Mezi nimi i 1. handicapovaná plavkyně, která překonala kanál La Manche

30. 10. 2019 | 20:00

Legionář a válečný veterán Josef Haisler nebo Markéta Pechová, která jako první handicapovaná plavkyně překonala kanál La Manche, převzali ve středu večer v Liberci ocenění Pocta hejtmana 2019. Spolu s nimi hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) ocenil dalších šest osobností, z toho jednu in memoriam. Ocenění uděluje hejtman lidem, kteří se zasloužili o dobré jméno Libereckého kraje doma i ve světě.

PechováMarkéta
Markéta Pechová, jedna z nositelů Poct hejtmana 2019. Archivní foto: Artur Irma

Čestné uznání a zlatý dukát předává od roku 2006 hejtman vždy u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa. Od roku 2013 může adepty na ocenění navrhovat široká veřejnost. "Letos nominovala 30 kandidátů, finálních osm osobností vybrala odborná porota," řekl ČTK mluvčí kraje Filip Trdla. V minulých letech už cenu převzalo 81 osobností.

Již 23. října doma při osobním setkání s hejtmanem převzala ocenění sklářská výtvarnice Jaroslava Brychtová za celoživotní přínos v oboru sklářství a výtvarnictví. Spolu s manželem Stanislavem Libenským ovlivnili několik generací sklářských výtvarníků. Za celoživotní přínos sklářství a bižuterii ocenil hejtman Jaroslava Hlubůčka, který stál u zrodu Hospodářské komory ČR a Svazu výrobců skla a bižuterie a zasloužil se o záchranu bižuterního průmyslu po rozpadu holdingu Jablonex.

Za ojedinělý přínos pro literaturu ocenil dnes hejtman turnovského rodáka Jaroslava Rudiše, spisovatele, autora několika divadelních her a komiksů a nositele prestižní Ceny literárních domů nebo Ceny Jiřího Ortena. Zlatý dukát si z liberecké Oblastní galerie odnesl také dirigent orchestru Divadla F.X.Šaldy Graziano Sanvito. Hejtman ho ocenil za celoživotní přínos v oblasti hudby. Mimo jiné stál u zrodu amatérského Podkrkonošského symfonického orchestru, který patří ke špičce ve svém oboru v České republice.

Architekta Jiřího Suchomela, který se mimo jiné zasloužil o vznik liberecké architektonické fakulty, ocenil hejtman za celoživotní přínos v oboru architektury. In memoriam ocenil hejtman také záchranáře Michala Beneše, pilota a dobrovolného člena Horské služby ČR, který zahynul při výcviku letos v březnu.

čtk

Foto: Jaroslav Appeltauer

Letos nominovala veřejnost na udělení Pocty hejtmana celkem 30 kandidátů, finálních osm osobností vybrala odborná porota. Pocty hejtmana se udělují od roku 2006

Laureáti Poct hejtmana Libereckého kraje v roce 2019 a jejich medailonky:

1) Jaroslava Brychtová (Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oboru sklářství a výtvarnictví)

 • světově známá sochařka a sklářka
 • společně s manželem Stanislavem Libenským ovlivnila několik generací sklářských výtvarníků
 • její díla jsou zastoupena ve sbírkách po celém světě

Jaroslava Brychtová kvůli nucenému nasazení začíná studovat až po druhé světové válce. V roce 1950 založila v Železném Brodě experimentální středisko pro uplatnění skla v architektuře. Brychtová reprezentovala sklářskou výrobu na výstavě EXPO 1958 v Bruselu. S manželem Stanislavem Libenským se věnovala především monumentálním realizacím pro architekturu. Její dílo je zastoupené ve sbírkách umění po celém světě.

2) plukovník ve výslužbě Josef Haisler (Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v boji za svobodu)

 • bojovník za svobodu, protifašistický bojovník
 • člen Československé obce legionářské
 • dlouholetý pracovník Vojenského výzkumného ústavu

Ve Výzkumném a zkušebním středisku 020 Doksy strávil Josef Haisler mnoho let. Z jeho nápadů vzešla celá řada patentů týkající se pancéřované tankové techniky. Během druhé světové války zažil pochod smrti Mladou Boleslaví. V současné době se jako člen Československé obce legionářské podílí na významných vzpomínkových akcích v Libereckém kraji.

3) Jaroslav Hlubůček (Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oboru sklářství a bižuterie)

 • stál u zrodu Hospodářské komory ČR a Svazu výrobců skla a bižuterie
 • zasloužil se o záchranu bižuterního průmyslu po rozpadu holdingu na Jablonecku
 • celý život zasvětil sklářství a bižuterii

Jaroslav Hlubůček má za sebou bohatou pracovní kariéru v oblasti skla a bižuterie, a to v rodinné firmě JADI či na Generálním ředitelství jablonecké bižuterie. Po roce 1948 byl politicky perzekuován. V roce 2009 zachránil upadající bižuterní průmysl v Jablonci nad Nisou, kdy prosadil odkup aktiv společnosti Jablonex Group a podílel se na založení Svazu výrobců skla a bižuterie.

Foto u FB Horské služby4) Ing. Michal Beneš – in memoriam (Pocta hejtmana udělena za mimořádný přístup k záchraně lidských životů)

 • pilot a letecký instruktor na vrtulníky
 • dobrovolný člen Horské služby ČR
 • autor dodnes využívané metodiky pro pátrání po ztracených osobách

V roce 2006 se Michal Beneš stal dobrovolným členem Horské služby ČR v Jizerských horách. Věnoval se systému záchrany osob ztracených ve volném terénu.

Vypracoval metodiku postupů podle souřadnic GPS, kterou dodnes využívají složky integrovaného záchranného systému.

Po úspěšném získání kvalifikace pilota se stal leteckým instruktorem. Při jednom z výcviků došlo 22. března 2019 k tragické nehodě, při které Michal Beneš zahynul.

 

 

5) Jaroslav Rudiš (Pocta hejtmana udělena za ojedinělý přínos v oblasti literatury)

 • spisovatel, autor několika divadelních her a komiksů
 • dlouhodobě publikuje na české i zahraniční scéně
 • nositel prestižní Ceny literárních domů, Ceny Jiřího Ortena a dalších

Rodák z Turnova Jaroslav Rudiš vystudoval Pedagogickou fakulty Technické univerzity v Liberci. Absolvoval studijní pobyty v Curychu a Berlíně. V současné době je spisovatelem na volné noze. Zásadním titulem pro něj byla prvotina Nebe pod Berlínem, za kterou získal Cenu Jiřího Ortena. Vydal také trilogii Alois Nebel a v roce 2012 obdržel Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film. Je autorem novely Český ráj.

6) Graziano Sanvito (Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oblasti hudby)

 • dirigent, hudebník a pedagog
 • šéfdirigent amatérského Podkrkonošského symfonického orchestru
 • původní profesí elektrikář, vystudoval hru na klarinet

Graziano Sanvito je pracovitý a invenční hudebník, který sdružil velké množství nadšených muzikantů všech věkových kategorií. Vytvořil velmi kvalitní amatérský Podkrkonošský symfonický orchestr, který patří ke špičce ve svém oboru v rámci celé České republiky. Rodák z Itálie působí v současné době jako dirigent v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

7) prof. Ing. arch. akad. arch. Jiří Suchomel (Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oboru architektury)

 • světově uznávaný architekt
 • zakladatel Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci
 • autor několika významných staveb – Český dům v Malmö, Kulturní dům v České Lípě a další

Profesor Jiří Suchomel je významný liberecký patriot, ale i člověk světového formátu. Jeho zásluhou vznikla v roce 1994 liberecká architektonická fakulta. Dlouhodobě zastával post proděkana pro vědu a výzkum na Technické univerzitě v Liberci. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří například studie řešení centrální zóny v Peci pod Sněžkou, českolipský kulturní dům, Palác Syner v Liberci či budova G liberecké Technické univerzity.

8) Markéta Pechová, DiS. (Pocta hejtmana udělena za mimořádný sportovní výkon)

 • první handicapovaná žena, která přeplavala kanál La Manche
 • plavání se věnuje od 20 let, od 30 let soutěží v rámci Českého poháru dálkového plavání

V dětství přišla Markéta Pechová kvůli nádoru stehenní kosti o nohu. Přesto se nevzdala, nemoc pokořila a začala se věnovat sportu. Nejprve to byla atletika a ve dvaceti letech plavání, kterému se věnuje dodnes. Patří mezi nejlepší české dálkové plavkyně a soutěží se zdravými sportovci. Na konci srpna 2019 zdolala jako první handicapovaná žena kanál La Manche, a to v čase 12 hodin a 31 minut. V současné době je členem plaveckého sportovního oddílu TJ Slavia Liberec.

LK/Filip Trdla