Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Pomoc závislým: Libereckému kraji pomáhá Most k naději s třemi kontaktními centry

03. 09. 2024 | 12:22

S organizací Most k naději, který pomáhá závislým, dlouhodobě spolupracuje Liberecký kraj. Toto sociální zařízení má k dispozici kontaktní centra v České Lípě, Jablonci nad Nisou a Liberci. Mimoto v Mostu k naději posílají terénní pracovníky za klienty, které závislost ohrožuje.

drogyDoktor
ilustrační foto

„Most k naději dlouhodobě v území kraje poskytuje ambulantní formou sociální a adiktologické služby uživatelům návykových látek a patologickým hráčům, dále pak osobám na počátku abstinence a rodinným příslušníkům či jiným blízkým osobám těch, kteří trpí závislostí,“ uvedl náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí Petr Tulpa.

Jedním z širokého spektra poskytovaných služeb je i testování screeningovými testy na přítomnost protilátek HIV, hepatitidy C a syfilis, a to včetně navazujícího poradenství. Aktivity využívají nejen pravidelní klienti služby Most k naději, ale například provozovatelé tetovacích studií či cizinci.
„Testování je u nás prováděno zdarma, k dispozici máme přehledné formuláře o právech
a povinnostech klienta, například i v cizím jazyce, které jsou nutnou součástí před provedením vlastních úkonů dobrovolného testování klientů,“ dodala vedoucí K-centra Jana Koudelková.

„Liberecký kraj zajišťuje na svém území v rámci politiky v oblasti závislostí ve spolupráci s dalšími partnery potřebné financování služeb, vzdělávání, informování veřejnosti, například o testování, možné výměně rizikového materiálu v kontaktních centrech, o nutnosti bezpečného odložení použitého materiálu do boxů Fixpoint jako prevence nebezpečného odhazování injekčních stříkaček a jehel na dětských hřištích, v parcích, sportovištích. Pokud se jedná o cizince, spolupracujeme s Centrem na podporu integrace cizinců,“ doplnil krajský koordinátor Aleš Lebeda.

Veřejná osvěta o rizicích spojených s užíváním drog, vedení klientů k jejich co nejbezpečnější aplikaci a zároveň poskytování odborných služeb, které vedou ke snížení nejen fyzických, ale i psychických a sociálních rizik a poškození vyplývajících z užívání nebezpečných látek, patří mezi hlavními pilíře prevence. Touto tematikou se zabývají strategické dokumenty, jež řeší oblast závislostí na webových stránkách Libereckého kraje.

LK/Jan Mikulička