Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Pro očkování u praktických lékařů je v Libereckém kraji nedostatek vakcíny

11. 04. 2021 | 13:03

Do konce dubna by v Libereckém kraji měli být podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) očkovaní všichni, kteří čekají na termín v očkovacích centrech. Horší je to u lidí přihlášených k očkování k praktickým lékařům. Vyzval je proto na sociálních sítích, aby zvážili, zda se nenechají přeregistrovat do některého z 12 očkovacích center v kraji.

ockovanifrantiskov3
Foto: Artur Irma

V kraji se 442.500 obyvateli za zhruba čtvrt roku od zahájení očkování lékaři do soboty aplikovali 76.652 vakcín proti covidu-19. Alespoň první dávku vakcíny zatím dostalo 49.107 lidí, z toho 27.545 i druhou. Za poslední týden bylo očkováno 8747 lidí. Hejtman očekává, že v příštích týdnech to bude více díky navýšení dodávek vakcíny Pfizer/BioNtech. Týdně by kraj měl dostávat 11.700 dávek, první taková dodávka přišla tento týden. "Všechna očkovací centra teď otevřou své termíny až do 25. dubna. Mělo by jich být dost pro všechny, kteří jsou v rezervačním systému," uvedl Půta. Na termín čeká podle něj 11.000 lidí.

Horší je to podle něj u těch, kteří čekají na očkování u praktických lékařů. Pro ně je určená vakcína AstraZeneca, které podle hejtmana chodí poměrně málo. Tento týden to bylo jen 600 dávek pro 157 ordinací praktických lékařů zapojených do očkování. "Čekací doba, vzhledem k tomu, že u praktiků na očkování čeká 16.000 lidí, bude ještě poměrně dlouhá," uvedl hejtman. Lidé by proto podle něj měli zvážit, zda se nepřeregistrují do některého očkovacího centra v kraji.

Hejtman se kvůli přerozdělovaní vakcín mezi kraje obrátil na nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). "Měly by se rozdělovat podle počtu obyvatel nad 65 let. Bohužel hned na začátku ten poměr dodržen nebyl a zatím se to v rámci rozdělování nepodařilo dohnat," uvedl hejtman. Podle něj dostal Liberecký kraj zhruba o 7000 dávek méně, než by odpovídalo tomuto přepočtu. "Snad se nový pan ministr na tu věc podívá a změní ji," dodal Půta.

V Česku se zatím očkuje vakcínami od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Téměř 77 procent dosud podaných vakcín je od společností Pfizer/BioNTech, necelých 13 procent od AstraZeneky a víc než deset procent od firmy Moderna. Ve druhé polovině dubna by měly dorazit také první dodávky od firmy Johnson & Johnson, které stačí na rozdíl od látek ostatních výrobců podat jen jednu dávku. Přednostně nyní dostávají vakcínu hlavně lidé nad 70 let, někteří chroničtí pacienti, zdravotníci, pracovníci sociálních služeb a lidé z integrovaného záchranného systému. Od pondělí se budou moci k očkování registrovat zbývající chroničtí pacienti, kteří k němu zatím neměli přístup. Od středy se budou moci hlásit i lidé starší 65 let.

čtk