Se sílícím covidem ubývá v Libereckém kraji cestujících ve veřejné dopravě
V Libereckém kraji ubývá cestujících ve veřejné dopravě. Důvodem jsou koronavirová opatření, distanční výuka ve školách i obavy cestujících z nákazy. Přesná čísla zatím nejsou k dispozici, na to je ještě brzy, řekl dnes ČTK Jiří Hruboň, ředitel společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v kraji.
Omezování dopravy se zatím podle něj nechystá, jen v týdnu od 26. do 30. října budou autobusy a vlaky jezdit podle prázdninových jízdních řádů.
"Informace o úbytku cestujících jsou zatím spíše vizuální, čísla dostáváme se zhruba desetidenním zpožděním," řekl Hruboň. Situace zatím podle něj není tak špatná jako na jaře, s dalšími omezeními bude ale cestujících v regionální dopravě zřejmě dál ubývat.
Koronavirová pandemie znamenala letos velký propad tržeb ve veřejné dopravě. "Jen za dobu nouzového stavu nás to na tržbách stálo 40 milionů korun, teď nám přišel ještě od Českých drah a ČSAD Česká lípa požadavek na dalších 11 milionů, což jsou jejich ušlé tržby v souvislosti s opatřením na jaře," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
V jarních měsících Liberecký kraj ve snaze ochránit řidiče autobusů a průvodčí ve vlacích zrušil v regionální dopravě jízdné. Teď o tom už neuvažuje. Pomohl ale vybavit řidiče a průvodčí ochrannými pomůckami, řidiči mají roušky, rukavice i ochranné štíty. Dopravci také v souvislosti s pandemií pořídili vybavení a pravidelně vozy dezinfikují. Třeba ČSAD Liberec používá UV lampy. Řidiči jsou vybaveni také dezinfekčními utěrkami, aby mohli otřít tyče a madla, kterých se dotýkají cestující.
Liberecký dopravní podnik zastavil doplňkový prodej jízdenek u řidičů autobusů a tramvají, do autobusů se nedá nastoupit ani vystoupit předními dveřmi. V Jablonci nad Nisou zrušili zase kvůli koronavirovým opatřením až do odvolání víkendovou noční linku MHD.
čtk