Testy odhalily v sobotu 161 případů nákazy covidu, o polovinu méně než před týdnem

22. 11. 2020 | 11:50

AKTUALIZOVÁNO: Testy v Libereckém kraji odhalily v sobotu dalších 161 případů nákazy covidem-19, je to téměř o polovinu méně než před týdnem. Podle údajů, které dnes aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, odhalily v posledním týdnu testy v kraji denně průměrně 232 nově nakažených. Největšími ohnisky nákazy jsou podle hygieniků domovy seniorů a pobytová sociální zařízení a také mateřské školy. Nějaká omezení platí ve více než 70 mateřských škol.

covid test
Ilustrační foto

V pátek museli kvůli nákaze u jednoho z dětí zavřít mateřskou školu v Žandově na Českolipsku. V sobotu tam vyrazil odběrový tým, aby odebral vzorky pro testování od dětí a také od učitelek, školníka a kuchařek školní jídelny, která je společná i pro základní školu. "Všechny testy byly negativní," řekla dnes ČTK zástupkyně ředitele pro mateřskou školu Markéta Neumanová. V úterý se tak může školka znovu otevřít. Testování odmítli rodiče osmi dětí, nechtěli je trápit odběry z nosu. "Tyto děti se proto berou jako pozitivní a musí zůstat karanténě," dodala Neumanová. Do školky se tak vrátí až v pondělí 30. listopadu.

Hygienici v Libereckém kraji evidují aktuálně 4272 takzvaně aktivních případů nového koronaviru, jsou to nejen nemocní, ale také pozitivně testovaní bez příznaků onemocnění. Nejlépe je na tom v kraji Jablonecko, kde za poslední týden připadá na 100.000 obyvatel přes 323 nakažených. Nejhůř je na tom Českolipsko s 394 pozitivními na 100.000 obyvatel.

Rizikové skóre pro Liberecký kraj kleslo na 62, což je na úrovni rizika platného pro celou Českou republiku. Odpovídá to čtvrtému stupni z pěti. Okresy Liberec, Jablonec nad Nisou i Semily jsou na stejné úrovni, nejrizikovějším okresem z pohledu nákazy novým koronavirem je Českolipsko s indexem 66. Opatření se ale zatím řídí v Česku plošně, regionálně chce vláda postupovat jen při nízkých stupních rizika.

První případ nákazy odhalily testy v Libereckém kraji 11. března, od té doby covid potvrdily u 21.551 lidí, přes 79 procent z nich se už ale z nemoci vyléčilo. Komplikacím spojeným s nákazou podlehlo v kraji 233 lidí, z toho 28 za posledních sedm dní.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace