Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Tůně, rašeliniště i konopný dům. Účast v letošní Soutěži Karla Hubáčka je pestrá

05. 03. 2022 | 5:55

Liberecký Klub Lípa, knihovna a spolkové centru IGI ve Vratislavicích nad Nisou, zázemí fotbalového hřiště ve Studenci, ale i takzvaný konopný dům v Nedamově či revitalizace rašeliniště v pramenné oblasti Kamenice nebo obnova tůní v lesoparku Cihelna v Hrádku nad Nisou.

VRatislaviceKnihovna a spolkové centru IGI Vratislavice
Knihovna a spolkové centru IGI Vratislavice

To jsou některé ze staveb a projektů, které se ucházejí o vítězství v letošním ročníku soutěže Karla Hubáčka. O titul se v prestižním celokrajském klání utká celkem 26 architektonických a stavbařských počinů. V kategorii Junior je zastoupeno devět studentských prací. Přehled všech přihlášených lze nalézt na webu soutěže https://stavbaroku.lk/ a od 14. března může každý přidat hlas svému favoritovi v online hlasování o Cenu veřejnosti.

Přihlášené stavby hodnotí porota, která se nyní seznamuje se všemi přihláškami a plánuje osobní návštěvy jednotlivých míst. Ty pomáhají porotcům objektivně si vytvořit názor na dílo a dávají jim možnost doptat se na detaily.

„Letos jsme při vyhlašování mimo jiné kladli důraz na udržitelné stavby a stavby takzvané zelené infrastruktury,“ připomněl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. „Jsem proto rád, že se prostřednictvím soutěže veřejnost může seznámit se zajímavými projekty, které přispívají k ekologické stabilitě a mnohdy mají i společenský přesah.“

Vedle nich ale zájemci o architekturu a stavitelství najdou mezi přihlášenými i rekonstrukce historických budov doplněné o zajímavé novostavby, budovy veřejné i soukromé a studentské projekty.

Kromě webových stránek, Facebooku nebo Instagramu se všechna přihlášená díla i studentské projekty objeví mezi březnem a květnem na putovní výstavě po veřejných prostorách měst v kraji – k vdění budou například v obchodních domech nebo na radnicích. Nabídne také hlasování v Ceně veřejnosti prostřednictvím QR kódů na panelech s jednotlivými stavbami. Hlasování skončí 30. dubna a 26. května se uskuteční slavnostní vyhlášení oceněných.

LK/Jan Mikulička