Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V kraji bylo po třech týdnech přes 300 případů za den. V testování učitelů se osvědčily mobilní týmy

09. 12. 2020 | 10:27

V Libereckém kraji poprvé od 19. listopadu testy potvrdily více než 300 případů covidu-19 za jediný den. V úterý jich bylo 303, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rizikové skóre v systému PES zůstává pro kraj šestý den v řadě na 71 bodech, což značí čtvrtý z pěti stupňů.

coronaDopravaFBVomáčka
archivní foto z jarní fáze pandemie.

Opatření v kraji ale stejně jako v celé zemi platí nadále pro třetí stupeň, ode dneška ale musejí restaurace či bary zavřít už ve 20:00 a zakázaný je také prodej občerstvení a alkoholu na trzích i konzumace alkoholu na veřejnosti. Index v systému PES se za celou republiku drží třetí den za sebou na 64 bodech.

V kraji je podle tohoto protiepidemického systému nejnižší rizikové skóre na Českolipsku, kde kleslo za úterý z 57 na 52 bodů. V dalších částech kraje je stav výrazně horší a v systému PES odpovídá pátému stupni. Liberecko má na stobodové stupnici 76 bodů stejně jako Semilsko, kde index za úterý klesl o pět z 81 bodů. Nejhorší je Jablonecko, kde rizikové skóre naopak stouplo, a to o tři body na 81. Podle přepočtu případů na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní je v kraji nejlepší situace na Českolipsku s 206 případy nákazy, a nejhorší na Semilsku s 368 případy.

Nelepší se ani situace v počtu hospitalizovaných s covidem, v nemocnicích po kraji je zhruba 200 pacientů s covidem. "Po slibném poklesu počty pacientů stagnují. Máme kolem 80 hospitalizovaných, změny za den jsou v jednotkách případů," řekl dnes ČTK mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Největší zdravotnické zařízení v kraji mělo za nejhorší situace devět takzvaně reprofilizovaných oddělení, tedy uzpůsobených pro péči o pacienty s covidem. "V tuto chvíli máme čtyři, plicní, chirurgický JIP, rehabilitaci, ARO," uvedl Řičář. Vliv to má i na obnovu necovidové péče.

"Odborné ambulance běží na plný výkon, ale problém je samozřejmě s elektivní operativou, protože operativa závisí na průchodnosti oddělení s intenzivní péčí a ta jsou v tuto chvíli stále poměrně plná pacienty s covidem," dodal mluvčí liberecké nemocnice.

Pozitivní test na koronavirus mělo od začátku března 24.696 lidí z Libereckého kraje, zhruba 5,5 procenta obyvatel regionu. Zhruba 88 procent nakažených od začátku epidemie se uzdravilo, přes 21.700 lidí. Naopak v souvislosti s koronavirem zemřelo v kraji od začátku epidemie 308 lidí, z toho sedm v tomto týdnu.

čtk

Do nemocnice přijde na test kolem dvaceti pedagogů denně, mobilní týmy provedou až 120 odběrů

Testování učitelů AG testy probíhá každé PO, ÚT, ST od 13.00–17.00 na tradičním stacionárním odběrovém místě (Husova ulice, za budovou K – infekční, kožní odd.). Test je rychlý, učitelé mohou chodit opakovaně podle potřeby, jednoduše se objednají na: https://www.nemlib.cz/.../antigenni-testovani-pro-ucitele/.

V tuto chvíli chodí na antigenní testy do KNL v průměru jen 20 pedagogických pracovníků denně, naše mobilní týmy pak každý den provedou mezi 100-120 testy. Pro tyto odběry i vyhodnocování testů jsme nicméně vyčlenili v KNL vyšší kapacitu, učitelé z LB kraje se tedy nemusí obávat časových prodlev a mohou se v klidu v systému na testy objednávat i na ně docházet.

Postup AG testování je podobny jako u „klasického” PCR testu, jedna se tedy o výtěr z nosohltanu, vzorek je následně předán k vyhodnocení do naší laboratoře. Výsledek testování bude zaslán formou SMS zprávy pacientovi dle možností laboratoře přibližně do 2 hodin od odběru. V případě pozitivního antigenního testu bude – bez nutnosti dalšího výtěru (!) automaticky v naší laboratoři proveden PCR test.

FB KNL