Za neděli přibylo v kraji 291 nových případů covidu, to je o čtvrtinu méně než před týdnem

11. 01. 2021 | 10:15

AKTUALIZOVÁNO: V Libereckém kraji za neděli přibylo 291 nových potvrzených případů koronaviru. To je skoro o čtvrtinu méně než před týdnem, kdy bylo 376 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Situace v nemocnicích se přesto dál zhoršuje. Na jednotkách intenzivní péče leží 52 pacientů s koronavirem, dalších 258 vyžaduje akutní péči, nemocnice dál navyšují kapacity pro covidové pacienty. Po jednání krizového štábu to dnes ČTK řekl krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS).

coronaSanita
Ilustrační foto

V nemocnicích v kraji aktuálně leží 310 nemocných s koronavirem, situace je tak zatím lepší než na počátku listopadu, kdy se jejich počet pohyboval kolem 400. O víkendu dokonce podle Richtera nemocnice v Libereckém kraji vypomohly kolegům z Karlovarského a Ústeckého kraje, kde volné kapacity chyběly. "Naše prognózy ale říkají, že během pěti až sedmi dnů dojde ještě ke zvýšení počtu pacientů v nemocnicích, musíme proto rychle přidávat další lůžka," dodal. Kraj také žádá o dalších 50 armádních zdravotníků, kteří by vypomohli v nemocnicích. Aktuálně jich v kraji působí 35.

Nejlépe je na tom v kraji Semilsko, kde na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů 582 nově nakažených, nejhůř je na tom Liberecko s 912 případy. V kraji je podle ministerstva 7295 takzvaných aktivních případů nákazy, mezi nimi jsou i lidé bez příznaků. Nakažených je tak aktuálně v kraji nejvíc od začátku epidemie. První zjištěný případ v kraji je z loňského 11. března. Od té doby se nakazilo 37.596 lidí, to je zhruba každý 12. obyvatel kraje. Vyléčených je dosud 29.791 lidí, naopak 510 jich komplikacím v souvislosti s koronavirem podlehlo.

Podle dat na webu ministerstva je kapacita čtyř páteřních nemocnic v kraji nadále dostatečná, volná je zhruba čtvrtina lůžek pro covidové pacienty. Ode dneška se rozšířil počet míst, kde se provádí antigenní testy v kraji na 11. Nově je poskytují také v nemocnicích ve Frýdlantu na Liberecku a Turnově. Nutné je objednat se dopředu. V Liberci testuje také soukromá laboratoř Synlab, která zřídila jediný drive-in v kraji na parkovišti u liberecké Home Credit Areny.

Rizikové skóre za celou republiku je nadále v pátém stupni a v zemi od 27. prosince platí opatření v nejpřísnějším stupni protiepidemického systému PES. V kraji minimálně ještě tento týden zůstane navíc příměstská veřejná doprava v prázdninovém režimu. Ode dneška je ale rozšířená o spoje, které jsou pro dopravu dětí do základní škol potřebné a není jiné alternativu spojení.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace