Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Dobrovolní dárci krve převzali v divadelní sále semilské radnice ocenění

02. 06. 2024 | 10:18

Divadelní sál semilské radnice se ve středu 29. května stal po roce opět dějištěm slavnostního oceňování bezpříspěvkových dárců krve a plazmy. Janského plaketu za dobrovolné dárcovství a nezištnou pomoc svým spoluobčanům převzali z rukou ředitele Úřadu oblastního spolku ČČK Petra Šmída, poděkování připojili také starostka města Semily Bc. Lena Mlejnková a zástupci oblastního spolku Českého červeného kříže Semily.

semily dárci
Bezpříspěvkoví dárci se sešli na semilské radnici. Foto: R. Fries

Úvodní slovo patřilo řediteli ÚOS ČČK Petru Šmídovi. Ten mimo jiné řekl: "Darovaná krev hraje při záchraně lidského života v mnoha případech nezastupitelnou úlohu. A to i proto, že ji doposud nelze vyrobit uměle. Proto je role dárců této životodárné tekutiny tak důležitá a je třeba je za tuto pomoc alespoň symbolicky ocenit." 

Vyznamenání Českého červeného kříže bylo v tentokrát uděleno celkem 35 dárcům, ocenění v tento den převzalo 9 z nich. Pět dárců získalo tzv. Zlatý kříž, který je udělován za 80 odběrů v řadě.

ČČK a dárcovství krve

Český červený kříž je patronem dárcovství této nejcennější tekutiny už od roku 1948. V současnosti si klade za cíl propagovat dárcovství, získávat nové dobrovolníky, a také především morálně vyzdvihnout dárce, kteří poskytují svou krev bez nároku na jakýkoli zisk. Z tohoto důvodu oceňuje bezpříspěvkové dárce krve medailemi prof. MUDr. Jana Janského, objevitele 4 krevních skupin, za 10 odběrů bronzovou, za 20 odběrů stříbrnou a za 40 odběrů zlatou medailí. Za 80, 120 a 160 dosažených odběrů pak předává dárcům Zlaté kříže. 

SM/Renata Coufalová