Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Firmě Beneš a Lát pomohlo, že není závislá jen na výrobě dílů pro automobilový průmysl

03. 05. 2020 | 12:41

Firmě Beneš a Lát v době koronavirové pandemie pomohlo, že není úzce závislá na výrobě dílů pro automobilový průmysl, kde se na nějakou dobu výroba prakticky zastavila. Zákazníci společnosti Beneš a Lát jsou také z oblasti telekomunikací, hydraulických aplikací, firma vyrábí i díly pro ruční nářadí, ale také třeba dětské hračky a stavebnice, řekl ČTK místopředseda představenstva Jan Lát.

"My máme tu výhodu, že máme zákazníky hodně rozdělené na víc segmentů. Firma stojí na osmi devíti nosných segmentech a jsou tam pak ještě další menší," doplnil Lát. Pokles v oblasti automobilového průmyslu podle něj firma pocítila, ze všech výrobních závodů nejvíc asi v lisovně plastů ve Slané. "Výroba v podniku ale jede, máme práci, lidi chodí do práce," řekl. I firmu Beneš a Lát ale postihlo uzavření škol a mateřinek. "Máme asi 25 lidí na ošetřovačkách, takže nám místy i chybí," poznamenal.

Díky poklesu výroby v oblasti autodílů se uvolnily ve Slané vstřikovací lisy pro výrobu plastů, které tak mohli využít pro výrobu zdravotnických polomasek, které jsou na úrovni respirátorů FFP3. Projekt má zajistit tisíce nedostatkových ochranných pomůcek pro zdravotníky. Firma se do něj zapojila prostřednictvím společnosti CARDAM, kterou vlastní spolu s Českou zbrojovkou a Akademií věd ČR. "Být to o dva měsíce dřív, nevěděl bych, na který stroj masky dát, protože jsme přetékali prací," dodal Lát.

Společnost Beneš a Lát je stoprocentně českou firmou, jejíž historie sahá až do roku 1938. Vyrábí odlitky ze slitin hliníku a zinku, v posledních letech se zaměřila i na o vstřikování plastů. V závodech v Poříčanech na Kolínsku, Mimoni na Českolipsku a Slané u Semil zaměstnává 450 lidí. Firma má vlastní výzkum a vývoj a spolupracuje s ČVUT Praha a Technickou univerzitou v Liberci. Tržby společnosti se ročně pohybují kolem 800 milionů korun.

čtk