Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Historické parničky se sjedou do Semil na oslavu 150. výročí dobrovolných hasičů z celé republiky

13. 08. 2021 | 12:14

Již potřetí se do Semil sjedou historické parní stříkačky z celé České republiky. Poprvé se tak stalo v roce 2008, další setkání se uskutečnilo o pět let později. Tentokrát se Celorepublikový sraz parních stříkaček uskuteční ve dnech 13. - 15. srpna t.r. v rámci oslav 150. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Semily 1.

hasiči semily old
Semilská parnička na historicky prvním srazu v Semilech v roce 2008. Foto: R. Fries

"Náš sbor je prvním sborem dobrovolných hasičů založeným v okrese Semily, a to jako součást sokolské jednoty, Tělocvično – hasičská jednota Sokol v Semilech," sdělil Marek Vrtilka, starosta SDH Semily 1. "Historii sboru si návštěvníci Semil mohou připomenout na výstavě s názvem Ve službě bližním - 150 let SDH Semily 1, která bude zahájena v sobotu 14. srpna v Muzeu a Pojizerské galerii Semily."

Akce pořádaná Sborem dobrovolných hasičů Semily 1 bude unikátní událostí, při které se setkají parní stříkačky z různých koutů České republiky. "Jedinečnost akce spočívá v tom, že parní stříkačky, které se v Semilech v rámci oslav představí, byly vyrobeny v letech 1881-1912 a málokdy se v takovém počtu na jednom místě setkávají." dodává Marek Vrtilka.

Celou akci odstartuje letní kino již v pátek 13. srpna ve 21:30 hodin, ve kterém se diváci mohou těšit na snímek „Hoří, má panenko“. Sobotní celodenní program připravil SH ČMS-SDH Semily 1. Kromě prohlídky historických parních stříkaček bude k vidění i dálková přeprava vody. Kulturní program plný hudby proběhne na semilském Ostrově pod taktovkou KC GOLF Semily.

Celorepublikový sraz stříkaček - program na Ostrově - sobota 14. 8. 2021

  • 11:00 hodin – uvítání a vystoupení country kapely KTP z Mladé Boleslavi
  • 13:00 hodin – Pohádkový příběh o těstu, chlebu, zadělávání a pečení: OTĚSTÁNEK Studia Damúza ožije v kuchyni a kyne rychleji, než byste čekali…
  • 14:00 hodin – BABYLON BAND desetičlenná kapela z Prahy, která naláká na originální a svižné dětské písničky
  • 15:00 hodin – Program okolo parních stříkaček a dálkové přepravy vody
  • 18:00 hodin – THE PEANUTS - kapela ze Semilska složená z mladých a nadějných muzikantů interpretujících především blues rock
  • 20:00 hodin – MAGNUM JAZZ BIGBAND – pražská kapela složená z mladých hráčů s týmovým duchem a nadšením pro hru. V repertoáru kapely není pouze jazz a swing, ale hlavně latina, funk, rock, dokonce i hip-hop.
  • 22:00 hodin – SUPERHERO KILLERS – jedenáctičlenný band se silnou dechovou základnou s nadupaným, neotřelým aranžmá plným funky, pop a soul rytmů.

Přijďte okusit historii hasičů plnými doušky, těšíme se na vás. Všichni jste vítáni!

TZ/Renata Coufalová