Hrad Valdštejn v Českém ráji bude mimořádně otevřený tento i příští víkend, zůstane vánočně vyzdobený

06. 01. 2022 | 5:42

Hrad Valdštejn v Českém ráji nedaleko Turnova bude mimořádně otevřený tento i příští víkend. Zůstane kvůli tomu vánočně nazdobený. Novináře o tom dnes informovala ředitelka městské společnosti Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová. Hrad, který založil kolem roku 1260 rod Markvarticů, má městská společnost Turnova ve správě.

valdštejn2
Foto: www.turnov.cz

Drtivá většina hradů a zámků v Libereckém kraji je nyní uzavřená. S výjimkou pondělí má každý den otevřeno jen státní zámek Zákupy na Českolipsku a od čtvrtka se po vánoční pauze přidá s každodenním provozem státní zámek Sychrov na Liberecku.

Hrad Valdštejn obvykle zahajuje sezonu v březnu či dubnu, v letošním roce tam mohou návštěvníci mimořádně už nyní. "Chceme umožnit návštěvníkům, aby si vánočně vyzdobený hrad ještě prohlédli," řekla Gruberová. Hrad bude mít otevřeno o víkendových dnech tento a příští týden od 13:00 do 15:30. "Je to prohlídka většinou venkovních částí areálu," dodala Gruberová. Návštěvníci mohou vidět vyzdobenou kapličku sv. Jana Křtitele na prvním nádvoří, salonek s expozicí nazvanou Aehrenthalské Vánoce, kapli sv. Jana Nepomuckého s betlémem a malou výstavu o vánočních zvycích ve středověku a v Pojizeří. Za příznivých klimatických podmínek budou moci i na vyhlídku.

www.turnov.cz

Valdštejn je nejstarším hradem v Českém ráji a patří mezi nejnavštěvovanější památky v Libereckém kraji. Za rok obvykle přijde mezi 54.000 až 57.500 návštěvníky, loni jich bylo kvůli omezením spojených s koronavirovou pandemií a pozdějšímu zahájení sezony méně, zhruba 51.500. "Není to zas tak rapidní pokles návštěvníků, jaké mají jiné objekty, které byly speciálně zaměřené na zahraniční klientelu," uvedla Gruberová.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace