Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jarní mrazy způsobily ovocnářům v Českém ráji škody za miliony

06. 06. 2019 | 17:02

Škody za miliony korun způsobily ovocnářům v okolí Turnova v Českém ráji jarní mrazy. Naposledy byl tady takový mráz v roce 2011, řekl dnes ČTK Miloš Thoř z Pěnčína. Podle údajů Ovocnářské unie škody z jarních mrazů na ovoci přesáhnou v celé republice 100 milionů korun, nejvíce postižené jsou severní a západní Čechy.

jablka apple-1589874 1280
Ilustrační foto

Ovocnářská farma Thoř pěstuje jablka zhruba na devíti hektarech, poškozené jsou všechny odrůdy. "Tak z 80 až 90 procent," uvedl Thoř. Škody odhaduje na miliony korun. "Kolik to bude, se ještě uvidí. Na většině stromů není nic, někde najdete jedno, jinde deset jablek," dodal.

Minimálně v milionech bude škoda i v největší pěstitelské společnosti v Libereckém kraji, Agro Rubín v nedalekém Svijanském Újezdě. "Hrušně jsou absolutně poškozené, švestky z 50 až 70 procent, kolem 70 procent jabloně," řekl ČTK tamní ovocnář Jiří Drobný.

První mrazová vlna přišla podle něj v polovině dubna a druhá před 8. květnem. "Odkvetlo to docela špatně a když to procházím, tak v některých lokalitách to je absolutně zmrzlé a jinde sem tam jedno dvě jablka na stromě, takže to bylo zasažené dost," uvedl. Podle něj jde o jednu z nejhorších sezon. "Za poslední roky tady byla jedna mrazová vlna v roce 2017, nebyla ale tak katastrofální," dodal. Agro Rubín má ovocné stromy na 45 hektarech, z toho přes dvě třetiny jsou jabloně.

Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka přesné vyčíslení škod bude jasné po celostátním odhadu sklizně, jehož výsledky budou známé ve druhé polovině června. Postiženi jsou podle něj hlavně ovocnáři v Ústeckém, Libereckém a Plzeňském kraji a v části středních a východních Čech. Na Moravě jsou škody výrazně menší, jsou například v okresech Kroměříž a Brno - venkov.

Podle regionálního předsedy Agrární komory v Liberci Jiřího Teplého se rozsah škod u ovocnářů v kraji liší. "Je to podle toho, jak šly mrazové proudy. Někdo to má třeba šlehnuté ze 40 procent a někdo, kdo je třeba o pár kilometrů dál, je v pohodě," dodal.

čtk