Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Koberovy mají novou atypickou rozhlednu připomínající raketu. Vede na ni 121 schodů

11. 11. 2023 | 16:10

Raketu připomíná nová atypická rozhledna, kterou postavily za 17 milionů korun Koberovy na Semilsku. Je na vrcholu kopce Hamštejn a okolo ní vede Zlatá stezka Českým rájem. Nabízí kruhový výhled na Krkonoše, část Jizerských hor, Ještěd, Lužické hory, České středohoří i Český ráj, řekl ČTK starosta obce Pavel Pospíšil.

KOberovyIrmarozhlednakoberovy1
Foto: Artur Irma

"Rozhledna je kombinací železa a dřeva s tím, že hlavním nosným sloupem je ocelový dřík, kolem kterého se ve šroubovici obtáčí schodiště. To má 121 schodů," uvedl starosta. Kruhová rozhledna má na výšku 25 metrů, vyhlídková plošina je zhruba o tři metry níže. Podle starosty bude rozhledna přístupná bezplatně a při výjimečných příležitostech v noci i nasvícená.

Foto: @Ski Areál Koberovy-Hamštejn a Miroslav Lubas

Výstavba této rozhledny před několika lety patřila do ambiciózního, ale neuskutečněného, přeshraničního česko-polského projektu. Jeho cílem bylo postavit či opravit 22 rozhleden, vyhlídek a stezek v Euroregionu Nisa. Některé obce se rozhodly připravené projekty na svém území realizovat samy. V Albrechticích v Jizerských horách tak mají na Světlém vrchu už několik let novou osmiúhelníkovou rozhlednu, jejíž vyhlídka připomíná ptačí hnízdo. Novou atypickou vyhlídku má i nedaleký Tanvald, její vejčitý tvar má představovat obrácený bob.

Koberovy na vybudování své rozhledny získaly sedmimilionovou dotaci z ministerstva pro místní rozvoj, vybraná firma ji stavěla letos od května do října. "Díly rozhledny byly připravené v halách, takže se nahoře nic nesvářelo, ale stavělo z dílů, které se navážely docela složitě po provizorní panelové cestě, kde v tom nejprudším místě byl sklon 24 stupňů. Náročné tam bylo dostat i těžkou techniku v podobě dvou jeřábů tak, aby se daly díly sestavovat," dodal Pospíšil.

čtk