Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kraj přispěje pěti miliony na nový dopravní terminál v Semilech. Přidá na dešťovou kanalizaci

06. 06. 2024 | 11:01

Liberecký kraj přispěje téměř 5,2 milionu korun na nový dopravní terminál v Semilech. Projekt za 40 milionů korun financuje město, téměř 27 milionů korun se ale radnici podařilo získat z evropských fondů. Kraj teď přidá peníze na dešťovou kanalizaci a úpravu komunikace, řekl novinářům náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

SMnadrTitul
vizualizace

Na stavbě se pracuje od začátku dubna a cestujícím by měl nový dopravní terminál začít sloužit letos na podzim.

Autobusové nádraží v Semilech je už 20 let v dočasných podmínkách na průtahu městem, pro nové nádraží koupilo loni město od Českých drah za 2,4 milionu korun pozemek o rozloze zhruba 4500 metrů čtverečních u vlakového nádraží. Projekt počítá s úpravou povrchů vozovky, nástupišť a chodníků. Kvůli stavbě je třeba přeložit vodovod a kanalizaci, udělat nové veřejné osvětlení a součástí úprav je podle starostky Leny Mlejnkové (Volba pro Semily) také úprava zeleně.

Výstavba nového terminálu navázala na rekonstrukci železniční stanice za 218 milionů korun, kterou loni v říjnu dokončila Správa železnic. Vznikl tak bezbariérový prostor s prostupem i na druhou stranu, informační systém a také příprava pro autobusové nádraží. To vzniká na volném pozemku, který přímo sousedí s vlakovým nástupištěm a umožní tak pohodlný přestup z autobusu do vlaku a naopak. "Součástí je také 11 autobusových stání, 50 parkovacích míst kategorie P+R a dobíjecí stanice pro elektromobily," řekl Sviták.

Stavba terminálu není v Semilech jedinou investiční akcí, letošní rok je ve městě z pohledu výstavby rušný. Město kromě terminálu za 60 milionů korun rekonstruuje atletický stadion, před pár dny začaly práce na rekonstrukci hlavního mostu přes Jizeru. Stavbu za 80 milionů korun financuje kraj, město přispěje asi pěti miliony. Původně měly i tam práce začít po Velikonocích, kvůli zvlášť chráněným živočichům v řece, jako je velmi ohrožená rybka vranka obecná nebo střevle potoční, ale mohli stavbaři nastoupit až teď. Hotovo má být do zimy.

čtk