Krkonošská Rokytnice získá za 15 milionů areál, o který přišla při nucené dražbě před 21 lety
Krkonošská Rokytnice nad Jizerou získá zpět do svého vlastnictví technický areál, o který přišla před 21 lety při nedobrovolné dražbě v době předlužení města. Se současným majitelem areálu v Dolní Rokytnici se radnice dohodla, že jí ho prodá za 15 milionů korun.
Zároveň se město zavázalo, že od něj v příštím roce odkoupí za dalších až sedm milionů korun stroje, zařízení a vybavení kanceláří v tomto areálu. Starosta Rokytnice Petr Matyáš (Starostové pro Liberecký kraj) ČTK sdělil, že areál začnou využívat od poloviny příštího roku.
"Potřebujeme ho jako zázemí pro naše technické služby a pro odpadové hospodářství. Areál byl města do roku 2002, kdy nám ho v nucených dražbách tenkrát prodala konsolidační agentura," uvedl Matyáš. Za kolik se tehdy areál prodal, neví, v té době ještě starostou nebyl.
To, že technický areál s více než 4000 metry čtverečních získají zpět, pomůže podle něj městu vyřešit dlouhodobý problém s hledáním vhodného místa pro technické služby. "V době, kdy se areál prodal, tak naše služby se přestěhovaly do objektů bývalé textilní továrny, která k tomu není vhodná. Takže už dlouhodobě hledáme nové místo, kde něco třeba postavit, ale bohužel tady v Rokytnici rovných ploch na zázemí tohoto typu není mnoho. Tak jsme rádi, že jsme se domluvili s majitelem, že se areál zase vrátí do majetku města," dodal starosta.
Rokytnice s 2600 obyvateli se zadlužila v první polovině 90. let minulého století vydáním obecních obligací za 120 milionů korun a převzetím úvěru na stavbu lanovky na Lysou horu za přibližně 145 milionů. Dluh se nakonec vyšplhal až na 420 milionů a Rokytnice na začátku tohoto století byla nejzadluženější obcí v zemi. Při nedobrovolných dražbách v roce 2002 ji Česká konsolidační agentura (ČKA) prodala většinu jejího majetku. Město tehdy přišlo mimo jiné asi o 50 pozemků a 21 domů, z toho 12 obytných. Rokytnici se podařilo dokončit proces oddlužení v roce 2005. Konsolidační agentura za dobu správy dluhů Rokytnice nad Jizerou inkasovala ze splátek, prodejů a nedobrovolných dražeb dohromady zhruba 177 milionů korun.
Příležitostí, kdy město může získat zpět nuceně prodaný majetek, podle starosty mnoho není. "Většinou ty ostatní budovy byly spíše bytové domy s nějakým nebytovým prostorem dole. Samozřejmě ty nebytové prostory nám chybějí, ale bohužel ceny v dnešní době, i když třeba uvažuje majitel o prodeji, tak jsou prostě úplně jiné, než jaké byly tehdy a je to těžké získat," dodal Matyáš.
čtk