Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lidé z geoparků se snaží v Českém ráji přesměrovat návštěvnost, jsou tam i jiná lákadla než Trosky

12. 05. 2019 | 14:03

Mezi experty v rámci geoparků UNESCO stále intenzivněji rezonuje téma: šetrná geoturistika. Hlavní náplní geoparků je především péče o zachování přírodního dědictví. V Českém ráji odborníci již delší dobu vnímají velký problém v podobě turisticky přetížených jádrových území hlavně v letní sezoně - Trosky, Prachovské skály, Hruboskalsko, Valdštejn…

Na základě těchto poznatků se proto tímto směrem ubíral i mezinárodní seminář, který se konal v Českém ráji ve dnech 4. až 5. května 2019, na kterém se sešli manažeři dvou geoparků UNESCO spolu s geoprůvodci z ČR a Německa.
 

„Snažíme se společně propagovat i místa, která nejsou až tak navštěvovaná, ale určitě stojí za vidění, protože kdekoliv jinde ve světě by byla považována za top atrakce, ale tady jsou ve stínu těch nejznámějších památek. Na tyto lokality poukazujeme prostřednictvím Facebooku, Instagramu, webových stránek, propagačních letáků v informačních centrech i turistických novin, které jdou nyní do tisku. Rovněž nabádáme návštěvníky, aby přijeli do Českého ráje mimo sezonu," vysvětlila Blanka Nedvědická, ředitelka Geoparku Český ráj.

Seminář byl zaměřen také na roli geoparku a jeho prospěch pro lokální komunity. „K tomu se pochopitelně vázalo občerstvení z regionálních výrobků, konkrétně jsme představili značku Regionální produkt Český ráj. A také jsme popsali spolupráci s ostatními subjekty, jako je například Sdružení Český ráj a Středisko ekologické výchovy sídlící přímo v Autocampu Sedmihorky. Viděli jsme, jak zde propojili komerční sféru s neziskovou organizací," doplnila Blanka Nedvědická.

Odborníci z Německa navíc vyslechli povídání o Českém ráji s fotografkou Pavlou Bičíkovou ve Středisku ekologické výchovy v Sedmihorkách, absolvovali hledání polodrahokamů ve Votrubcově lomu, návštěvu Domu přírody v Dolánkách, Hruboskalského skalního města, hradu Rotštejn se stezkou pro zrakově a sluchově postižené, nechyběla procházka Klokočskými skalami.

V říjnu tohoto roku vyrazí pak odborníci z Globálního geoparku UNESCO Český ráj na studijní cestu do partnerského Geoparku UNESCO Muskauer Faltenbogen do Saska.

TZ