Místo návštěvníků jsou na zámku Hrubý Rohozec řemeslníci a provádí se zde velký úklid všech koutů

02. 04. 2021 | 14:19

Za obvyklého roku by dnes na zámku Hrubý Rohozec v Turnově vítali první návštěvníky v sezoně. Kvůli koronavirové epidemii však kastelán Jiří Holub zatím netuší, kdy bude moci letos otevřít. Klid ale v někdejším sídle hrabat Des Fours-Walderode není. Při úklidu se dostalo i na místa, která se nevyklízela třeba i deset let.

hrubyrozozec
archivní foto

Navíc kvůli haváriím se od zimy na zámku střídají řemeslníci různých profesí. Opravovali prasklé rozvody vody, schodiště prožrané dřevomorkou i balkon hrozící pádem. A do obou bazénů v parku se po zhruba 15 letech vrátila voda. Nyní se pracuje na grotě - umělé vyhlídkové dekorativní jeskyni, příští týden začne obnova říms za 2,5 milionu korun.

"Máme více práce než normálně, protože tím, že je dlouho zavřeno, tak dochází i na takové věci, na které tady nebyl doteď čas nebo co už odkládáme deset, 11 let," uvedl kastelán. Generální úklid zámku byl hotový už v lednu a podle Holuba se tak mohli pustit i do vyklízení prostor, kam běžně návštěvníci nechodí. "Vyklízíme východní sklepy, vyklízíme půdu, zbavujeme se věcí, které se už nepoužívají, třeba staré elektroniky," dodal.

Zámku škodí, že už skoro 30 let je součástí restituční kauzy rodu Walderode a soudy stále definitivně nerozhodly, zda bude navrácen šlechtickému rodu, nebo zůstane ve vlastnictví státu. Na Hrubém Rohozci se tak odstraňují jen havarijní stavy. To se nyní týká i říms. Lešení je na nádvoří postavené od čtvrtka, práce začnou po velikonočním pondělí a potrvají do konce roku. "Dojde k opravě celého nádvoří včetně věže, kde budou vyměněné okapové svody, bude měněno plechování a všechny takové věci. Je velká škoda, že nezbylo na omítky, když už je tady lešení," uvedl Holub. Podle odhadu by si ale oprava fasády jen na nádvoří vyžádala kolem 15 milionů korun.

V plném proudu jsou nyní v zámeckém parku práce na zajištění a obnově groty, umělé jeskyně s výhledem do údolí Dolánek, na Valdštejn či Turnov. Podle kameníka a restaurátora Josefa Tichého to původně vypadalo na běžnou opravu. Při zahájení prací ale kameníci zjistili, že je uvolněná hlavní zeď s romantickými imitacemi dřeva, které jsou vytvořené z pískovce. "A má tendenci spadnout do propasti," uvedl Tichý. Poté navíc kameníci odhalili průrvu ve skále. "Takže se musela udělat další opatření, betonáže, které spojily dvě části skály k sobě," řekl kameník. Zúžit se podle něj musí i mezery mezi imitacemi dřeva, což jsou kamenné špalky připomínající i spletenec větví. "Mezi špalky byly místy tak velké mezery, že jimi mohlo projít malé dítě a spadnout," uvedl Tichý. Grota je asi 30 metrů nad zemí. Veřejnosti by umělá vyhlídková jeskyně měla být přístupná po opravě nejpozději od srpna.

Kastelán se na návštěvníky už těší. "Chybí nám. Už je to dlouhé. Jsme na lidi zvyklí. Děláme práci, která se váže k návštěvníkům," uvedl. Rozpis na služby pro průvodce má rozepsaný už od února, v létě se na zámku při provázení turistů střídá zhruba 20 lidí. Běžně za rok na zámek s třemi prohlídkovými okruhy přijde kolem 25.000 návštěvníků, loni kvůli omezenému provozu v důsledku koronavirové epidemie to bylo jen 17.348. Hrubý Rohozec vznikl na začátku 14. století jako gotický hrad, po třech přestavbách se v něm mísí různé stavební slohy. Zámek nebyl nikdy v minulosti proslulý tím, že by v něm strašilo a nic se podle kastelána nezměnilo ani nyní, kdy je před veřejností uzavřený. "Co se týče paranormální aktivity na zámku, tak bych řekl, že je naprosto stejná, jako když sem návštěvníci chodí," dodal Holub.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace