Muzeum v Turnově bude po čtyřech letech hostit mezinárodní šperkařské sympozium

02. 10. 2022 | 12:11

Muzeum v Turnově bude od příštího týdne hostit desetidenní mezinárodní sympozium šperkařů. Koná se po čtyřleté pauze. Tvůrci v oboru autorského šperku se při nejstarší akci svého druhu na evropské půdě setkají již pošestadvacáté, uvedl organizátor Miroslav Cogan.

symp
archivní foto z www.muzeum-turnov.cz

Šperkařská sympozia pořádá muzeum v Turnově od roku 1984, představilo se na něm už přes 200 domácích a zahraničních autorů z Evropy i zámoří. V poslední dekádě se akce konala ve dvouletých cyklech, nezvykle dlouhou čtyřletou pauzu od předchozího ročníku zavinila koronavirová pandemie. Kvůli ní bylo mezinárodní setkání šperkařů v roce 2020 zrušeno.

Letos by na sympozium, které bude od 4. do 14. října, mělo přijet deset šperkařů. "Zúčastní se ho jako obvykle zvučná jména z oblasti autorského šperku. Společnost bude již tradičně pestrá teritoriálně, generačně i co do škály výtvarných názorů," uvedl Cogan. Šperkaře budou moci opět zájemci z řad veřejnosti sledovat při práci, součástí akce budou i videoprezentace jednotlivých účastníků či přednášky. "Ukázky z tvorby jednotlivých účastníků budou od 6. října k vidění v Klenotnici muzea v rámci výstavy Symposion, v níž je o týden později nahradí výsledky sympozia, které rozšíří muzejní sbírku čítající nyní už více než 600 šperků," řekl Cogan.

Do Turnova se letos chystá britská šperkařka Lin Cheungová, německá výtvarnice Tamia Dellingerová, Brazilka Kika Rufinová či opětovně argentinská výtvarnice Franciska Kweitelová, Herman Hermsen z Nizozemska i americká šperkařka a galeristka Julie Turnerová. "Českou a slovenskou účastnickou stopu sympozia tentokrát zajistí mladá generace českých šperkařů zastoupená Martinem Vernerem a sklářskou výtvarnicí a autorkou grafického vizuálu sympozia Martou Havlíčkovou, z jihozápadu Slovenska přijede Peter Machata. Na Slovensku žije také Sergej Dubovyk, absolvent turnovské 'šperkárny' s ukrajinskými kořeny," dodal Cogan.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace