Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na věži Baba na Troskách v Českém ráji dokončují řemeslníci nový vyhlídkový ochoz. Stavba skončí tento týden

28. 05. 2024 | 5:00

Na věži Baba zříceniny hradu Trosky v Českém ráji řemeslníci dokončují výstavbu vnitřního vyhlídkového ochozu. Kvůli pracím je vrchol věže od poloviny dubna turistům nepřístupný, stavba za více než dva miliony korun skončí tento týden. Tvarově je nový ochoz stejný jako předchozí, dřevo ale nahradila přírodním živlům odolnější ocel. Kastelánka hradu Pavlína Suchomelová oceňuje také to, že nový ochoz je bez sloupů.

trosky vyhlidkatrosky3
Na věži Baba na Troskách v Českém ráji dokončují nový vyhlídkový ochoz, foto: Artur Irma

"Původní ochoz měl několik sloupů, Byly to poměrně masivní prvky a ta věž tím byla, jak to říct, taková ucpaná," řekla dnes ČTK kastelánka.

Foto - zdroj: Facebook/Hrad Trosky/Trosky CastleVyhlídkový ochoz uvnitř vrcholu věže řemeslníci mění po deseti letech. Předchozí byl ze smrkového dřeva a nosné sloupy shnily. Aby nový ochoz dokázal déle vzdorovat náročným klimatickým podmínkám na vrcholu věže, je z ocele. Práce se podle kastelánky blíží ke konci. "Už jsou namontované podlahové díly, je téměř dokončena montáž zábradlí a v tuto chvíli se dělají dokončovací práce," uvedla.

 Na věži Baba na Troskách v Českém ráji dokončují nový vyhlídkový ochoz, foto: Artur IrmaZatím ale nedokáže říct, zda bude vrchol věže přístupný v původně avizovaném termínu, tedy od této soboty. "Ve čtvrtek by měla proběhnout kolaudace a nemám stoprocentní jistotu, že veškerá administrativa s tím spojená se stihne do víkendu," řekla Suchomelová. Výstup na vrchol věže Baba s výhledem do krajiny patří mezi hlavní atrakce Trosek a turisté se podle kastelánky dotazují, od kdy bude otevřený. "Těší se, volají, zda to v sobotu už bude, nebo ještě ne. Zatím to nedokážu říci, jasné to bude v pátek," dodala.

 Na věži Baba na Troskách v Českém ráji dokončují nový vyhlídkový ochoz, foto: Artur IrmaGotický hrad z konce 14. století je dominantou Českého ráje mezi Turnovem a Jičínem. Z dálky zřícenina s věžemi Panna a Baba připomíná čertovy rohy trčící ze země. Umístění na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek v minulosti nedobytný hrad. Dnes je to nejnavštěvovanější památka v Libereckém kraji, každoročně má kolem 100.000 návštěvníků.

čtk