Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Návštěvnost v Českém ráji byla loni o desetinu vyšší než o rok dříve. Zlatá příčka patří Prachovským skalám

27. 03. 2024 | 8:08

Památky a další turistická místa v Českém ráji loni navštívilo přes 1,5 milionu lidí. To je skoro o desetinu více než o rok dříve. Z 65 turistických cílů nejvíce lákaly Prachovské skály nedaleko Jičína, kam přišlo 152.100 lidí. V tiskové zprávě o tom informovala Lenka Bevilaqua ze Sdružení Český ráj.

českýRaj1
V Českém ráji bydlí i řada pohádkových bytostí.

V pětici nejnavštěvovanějších cílů jsou pak už jen zámky a hrady. Zámecký resort Dětenice na Jičínsku měl loni 135.457 návštěvníků, nedaleké Staré Hrady 119.356, zřícenina hradu Trosky na Semilsku 95.166 a zámek Sychrov poblíž Turnova 87.654. Z přírodních turistických cílů kromě Prachovských skal nejvíce lákaly Bozkovské dolomitové jeskyně na Semilsku, které měly 58.700 návštěvníků.

Více návštěvníků zaznamenala loni také téměř všechna informační centra v oblasti. Jejich služeb využilo téměř 325.000 lidí. "Výrazný nárůst zaznamenali například v infocentru Hotel & zámek ve Svijanech nebo v IC a městském muzeu v Nové Pace," dodala Bevilaqua. Z infocenter v Českém ráji bylo loni nejvíce vytížené jičínské, kam přišlo 80.805 lidí. Následovalo infocentrum v Autocampu Sedmihorky s 43.796 návštěvníky a v Turnově s 38.518.

Český ráj leží na území Libereckého, Královéhradeckého a Středočeského kraje, v oblasti na středním toku Jizery mezi Mnichovým Hradištěm, Turnovem, Železným Brodem, Semily, Jičínem a Libání. Jsou tam skalní města, romantická údolí, mnoho zřícenin, skalních hradů a vyhlídek a malebnost mu dodávají i stavby lidové architektury. Český ráj je zároveň nejstarší chráněnou krajinnou oblastí v ČR, příští rok uplyne 70 let od jejího založení. Pro své mimořádně cenné přírodní, geologické a krajinné hodnoty patří území Českého ráje jako jediné v Česku i na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

čtk