Nově nemocní se nakazili od lidí, kteří už žloutenkou onemocněli před nimi
V Libereckém kraji už zřejmě nepůsobí původní zdroj infekce žloutenkou typu A, který způsobil lokální epidemii v Turnově. Nově nemocní se nakazili od lidí, kteří už žloutenkou onemocněli před nimi. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Liberec Zuzana Balašová.
Za poslední týden přibylo devět nemocných. "Ve všech případech se jedná o osoby, které byly v kontaktu s nemocnými a byly aktivně dohledány a vyšetřeny. Předpokládáme proto, že vehikulum nákazy, které způsobilo zářijový explozivní nárůst onemocnění, se v tuto chvíli neuplatňuje a nacházíme se v sestupné fázi epidemie," uvedl krajský ředitel hygieniků Vladimír Valenta.
Od začátku roku liberečtí hygienici evidují 120 nemocných, z toho devět jsou lidé s bydlištěm mimo kraj, ale s vazbou na zdroj nákazy v Turnově. Nemocných spojených s Turnovem je zatím 78, žloutenka se tam začala šířit od druhé poloviny září. Původj nákazy v Turnově se stoprocentně prokázat nepodařilo. "Vzhledem k charakteru epidemie se kromě kontaktního přenosu onemocnění jeví jako vysoce pravděpodobná cesta nákazy užitková voda používaná v zahrádkářských koloniích v Turnově," dodala Balašová.
Žloutenka typu A, označovaná také jako nemoc špinavých rukou, se přenáší především kontaktem. Lidé se ale mohou nakazit i kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Nemoc se projevuje dva až sedm týdnů od nákazy. Jde o onemocnění jater. Pacient má zažívací potíže, může mít také příznaky podobné chřipce či nervové potíže. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc i žlutým zabarvením kůže a očního bělma.
čtk