Putovní hra Českým rájem pro děti se změní, rozdělí se na jednotlivé pověsti. Stará verze už moc neláká
Na jednotlivé pověsti bude rozdělená dětská putovní hra Českým rájem, která je už více než 20 let součástí nabídky infocenter v tomto regionu. Důvodem ke změně je klesající zájem o její současnou podobu. Zatímco v počátcích byly schopné putování Za pověstmi Českého ráje ročně dokončit stovky rodin, v posledních letech to jsou jen desítky.
ČTK to řekla Andrea Berndtová, ředitelka městské organizace Turnovské památky a cestovní ruch, pod níž patří infocentrum v Turnově.
"Jednalo se o turistickou knížku, do které se sbíraly různé artefakty a hlavně razítka z turistických míst. Ale jednalo se o časově velice náročnou, někdy i několik let dlouhou dobu, než se podařilo vyplnit celou tu cestoknížku. A to v dnešní době rodiče více odrazovalo, než aby je to lákalo, tak proto jsme to rozdělili do 12 pověstí," řekla Berndtová.
Ke změnám podle ní přistoupili i na základě průzkumu mezi turisty, kteří přijíždějí do Českého ráje na dovolenou či jiné krátké pobyty. "Rádi by se do toho zapojili, ale neměli šanci to splnit, takže to pro ně nebylo úplně atraktivní. A protože děti jsou soutěživé a rodiče jsou také často velice soutěživí, tak jim chceme připravit něco, co tady zvládnou," uvedla Berndtová.
Pro letošní letní sezonu se podle ní podaří připravit první tři ze 12 pověstí zařazených do putovní hry. Ta turnovská bude k dispozici zřejmě už od května. "My tady v Turnově máme pověst o tom, jak dva skřítci, Titík a Jaspísek, naučili Turnováky brousit drahé kameny," řekla ředitelka místní organizace cestovního ruchu. Pro rodiče s dětmi do zhruba osmi let věku podle ní připraví pětikilometrovou zábavní trasu od parkoviště Na Lukách k Metelkovým sadům. "Cílem je probudit v dětech a jejich rodičích touhu navštívit Muzeum Českého ráje v Turnově, kde se dozví o kamenech, o kterých je celá ta stezka, více informací," dodala.
K Českému ráji se váže množství legend a pověstí. Mezi ty, které se staly předlohou k této turistické putovní hře, patří například zkazky o obrovi z Drábských světniček, o dvou hašteřivých ženách zmizelých ve věžích zříceniny hradu Trosky či o neposedném skřítkovi Pelíškovi, který údajně žil v Prachovských skalách.
čtk