Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Semily hledají dodavatele pro stavbu autobusového nádraží, naváže na nedávno dokončenou železniční stanici

13. 11. 2023 | 15:49

Semily hledají dodavatele pro stavbu autobusového nádraží, náklady projektanti odhadli na více než 47 milionů korun, zjistila dnes ČTK na webu města. Projekt navazuje na nedávno dokončenou rekonstrukci železniční stanice, u níž by měla v příštím roce vzniknout stanoviště pro autobusy. Vznikne tak dopravní terminál, který umožní přímý přestup z vlaků do autobusů a naopak, řekla starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).

semilyCD1
Nedávno dokončená rekonstrukce železniční stanice v Semilech, foto: Artur Irma

"Podařilo se nám na výstavbu autobusového nádraží získat 27 milionů korun z evropských dotací. V dubnu by měla započít stavba, za rok tady budeme stát nad hotovým dopravním terminálem, který vznikne spojením vlakové a autobusové části. Ta autobusová navazuje přímo jak výškově, tak půdorysně na stavbu vlakového nádraží," doplnila starostka. Nádraží vznikne zatím na neupravené a nezpevněné ploše vedle nového vlakového nástupiště, jako zázemí bude sloužit zrekonstruovaná nádražní budova.

Autobusové nádraží v Semilech je už 20 let v dočasných podmínkách na průtahu městem, pro nové nádraží koupilo město letos od Českých drah za necelých 2,4 milionu korun pozemek o rozloze zhruba 4500 metrů čtverečních. Projekt počítá s úpravou povrchů vozovky, nástupišť a chodníků. Kvůli stavbě bude třeba udělat i přeložky vodovodu a kanalizace, nové veřejné osvětlení a součástí úprav bude i revitalizace zeleně.

Stavební práce v této části by tím ale skončit neměly, Liberecký kraj plánuje v roce 2025 navázat výstavbou průtahu městem, který využije kromě jiného právě pozemky, na nichž dnes stojí autobusové nádraží. "Náklady v tuto chvíli odhadujeme na 60 až 70 milionů korun," řekl již dříve ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). V sousedství průtahu navíc bude i nová základna záchranné služby, která musí opustit areál nemocnice. V budoucnu by se tam měli přesunout také hasiči, jejichž základna je v zátopové zóně.

čtk