Skiareál v krkonošské Rokytnici koupil bývalou tkalcovnu, chce tam parkoviště

12. 10. 2021 | 14:36

Skiareál v krkonošské Rokytnici nad Jizerou koupil za zhruba 25 milionů korun bývalou tkalcovnu RTK. Potřebuje ji pro rozvoj svého areálu Horní Domky, který je na svazích Lysé hory. Ředitel skiareálu Vít Pražák dnes ČTK řekl, že místo tkalcovny chtějí vybudovat velkokapacitní parkoviště, stávající parkovací plochu P2 přeměnit na retenční nádrž a současně i zmodernizovat lanovku Horní Domky.

rokytnice
Foto z www.skiareal-rokytnice.cz

Odhadem půjde podle ředitele skiareálu o investici za 170 až 180 milionů korun. Projekt je ale teprve na začátku, skiareál bude muset nejprve prosadit změnu územního plánu. Pražák odhaduje, že s realizací začnou nejdřív za dva až tři roky.

Zhruba 150 let starý areál bývalé tkalcovny se nachází mezi parkovišti P1 a P2 u spodní části lyžařského areálu. "Plán je takový, že až se změní územní plán Rokytnice, tak místo parkoviště P2 by měla vzniknut velká retenční nádrž a místo objektu RTK parkovací dům s dalšími obslužnými objekty," uvedl Pražák.

Foto z www.skiareal-rokytnice.cz

Rokytnický skiareál je pátým největším v zemi. Středisko se 17 kilometry tratí, dvěma lanovkami a šesti vleky větší retenční nádrže potřebuje. Má jen malou na 2000 metrů krychlových vody. Plánovaná na místě parkoviště by měla mít kapacitu až 20.000 metrů krychlových. "Což by nám na první vysněžení modré páteřní sjezdovky mělo stačit," uvedl ředitel skiareálu. Retenční nádrž by podle něj měla plnit i funkci rekreační vodní plochy.

S vybudováním nádrže chce areál spojit také modernizaci a prodloužení lanovky Horní Domky. "Protože lanovka je špatně postavená. Je to pevný systém, který končí prostě do zdi, takže nemůžeme jezdit větší rychlosti než dva metry za vteřinu," uvedl Pražák. Lanovka podle něj také potřebuje prodloužit, nová cílová stanice by měla být nad úrovní vleku Zalomený. "Takže lanovka bude obsluhovat skoro celou modrou sjezdovku a Slalomák," řekl ředitel skiareálu.

Výhodou tohoto řešení by podle něj bylo to, že by tolik lyžařů nejezdilo nahoru druhou lanovkou v areálu - Lysá hora, která jezdí skoro až na vrchol kopce. "Takže se uleví Lysé, a pokud by třeba nejela Lysá, tak by to byla i plnohodnotná náhrada," uvedl Pražák. Podle něj se v záměru počítá i s využitím současné výstupní stanice lanovky Horní Domky. "Tam by měla vzniknout mezistanice, aby se ti horší lyžaři nebo třeba děti dostali ke Kaprunu," dodal. Prodloužení lanovky je nyní ve fázi posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

Rokytnický areál má za sebou dvě špatné sezony. Zatímco za sezonu 2018/2019 utržil přes 90 milionů korun, před dvěma lety to bylo kvůli špatné zimě "jen" bezmála 55 milionů a v loňské nic v důsledku vládních opatření, kdy kvůli epidemii covidu nebyl skiareál v provozu ani jeden den. Podle Pražáka modernizaci středisko potřebuje, jinak by za pár let přestalo být konkurenceschopné.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace