Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Slovo je jako otisk tvého nitra: Městská knihovna rozdala ceny vítězům literární soutěže

08. 06. 2024 | 12:23

Divadelní sál semilské radnice ožil v úterý 21. května setkáním amatérských spisovatelů. Ceny za literární soutěž 2023/24 převzali ti nejlepší z rukou poroty, ředitelky Městské knihovny Semily a starostky města Leny Mlejnkové, tradiční patronky soutěže.

SMknihovna
ilustrační foto je z FB Knihovny Semily

Sedmý ročník soutěže, která od svých počátků nese motto Slovo je jako otisk tvého nitra, letos zaregistroval rekordních 130 literárních prací od amatérských autorů ve věku od 6 do 82 let. Vítězové vzešli ze tří kategorií dětské prózy, stejného počtu kategorií prózy dospělých a z kategorie básně, která byla zastoupena nejhojněji počtem 50 textů. Ocenění získali atraktivní ceny: poukazy do knihkupectví či elektra, knihy, diplom a dárkovou tašku. Cenami do soutěže přispělo také město Semily. Originálním dárečkem byl ručně háčkovaný přívěšek se sovou, nebo úsměvné háčkované zvířecí záložky z domácí dílny paní Jany Holcové. Slavnostní atmosféru finále největší soutěže pořádané knihovnou podtrhla účast literárně dramatického oboru z místní ZUŠ pod vedením paní Sváti Bezpalcové, která s dětmi připravila četbu ukázek vítězných textů.

Čím byl sedmý ročník soutěže jiný? „Rozhodně množstvím přihlášených prací – padl dosavadní rekord 71 textů z roku 2022,“ uvedla Jitka Šedinová, ředitelka semilské knihovny. „Tento ročník spojovalo téma cesta, a ač nebylo povinné, chopila se ho většina soutěžících.“

Vlivem sdílení výzvy na sociálních sítích se do literární soutěže zapojili soutěžící z celé ČR, raritou byla soutěžící až z Japonska.  

„Je velká radost slyšet, že v takové ohromné konkurenci dokázali zazářit i semilští autoři,“ podělila se o své dojmy starostka města Lena Mlejnková. „Zhruba polovina cen zůstala ´doma´. Na stupních vítězů jsme ověnčili děti ze ZŠ I. Olbrachta a Komenského, ZŠ Riegra, studentky z waldorfské školy, naše milé dospěláky – někteří už jsou stálicemi literární soutěže, jiní s cenou odcházeli poprvé.“

Literární soutěž Městské knihovny Semily je určena pouze amatérským spisovatelům (tj. těm, kteří dosud nepublikovali). "Sedmý ročník rozhodně nebyl poslední – sledujte www.knihovnasemily.cz, aby vám neunikla nová výzva," dodává Jitka Šedinová.

SM/Renata Coufalová