Turnov chce do budoucna pořizovat hlavně mobilní kamery, nové technologie by měly ulehčit práci strážníkům

07. 01. 2020 | 5:35

Turnov v Českém ráji už nechce do budoucna zvyšovat počet míst, které jsou pod stálým dohledem městského kamerového systému. Pořizovat chce hlavně mobilní kamery, aby se dalo lépe reagovat na aktuální problémy. Novinářům to řekl starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

operační středisko Tydenikpolicie - kopie (2)
Foto: Týdeník policie

"Snažíme se teď posunout jinou cestou, kdy bychom měli mít více kamerových bodů, ale na něž bychom rádi navěšovali mobilní kamery," uvedl starosta. Místa, kde by mobilní kamery mohly být umístěné, mají podle něj vytipované. "Cíl je, abychom mohli být mnohem flexibilnější," uvedl Hocke. Mobilní kamery podle něj chtějí využít od řešení stížností lidí na nepořádek u sběrných stanovišť až po násilnou kriminalitu nebo třeba i při zvýšeném počtu vloupání do domů v některé čtvrti.

Ke změně přístupu při rozvoji kamerového systému Turnov vede i to, že už nyní je na operační středisko napojeno 40 kamer. "Problém je s tím to vše sledovat, vyhodnocovat i množstvím dat, které shromažďujeme," uvedl Hocke. Kamery jsou v patnáctitisícovém městě od roku 2004, po modernizaci v posledních letech je systém plně digitalizovaný.

S firmou, která moderní kamery dodala a patří do nadnárodní skupiny, se město dohodlo na další spolupráci. "Město Turnov bylo vybráno jako pilotní pro všechny technologie, které budou (ve firmě) vyvíjené. U nás budou zkoušené," uvedl velitel turnovské městské policie Luboš Trucka. Podle něj jsou v pilotním projektu kromě Turnova ještě italská Boloňa. "Jedna nová kamera by měla přijít koncem ledna," řekl Trucka.

Nové technologie by měly podle něj ulehčit práci strážníkům, kteří záběry z kamer sledují v operačním středisku. Zlepšení přinesly už i nové kamery, které si město pořídilo v posledních letech. Například kamera u nádraží umí za denního světla rozpoznat obličej na vzdálenost až 170 metrů. "Když tam zadám fotografii hledané osoby, tak kamera mi ji najde, pokud se tam vyskytne," uvedl Trucka. V minulých letech díky pomoci kamerového systému našli turnovští strážníci osm hledaných lidí, z toho čtyři ztracené děti. Některé kamery ve městě umí také třeba rozpoznávat zvuky a strážníka upozorní, pokud zaznamenají střelbu, výbuchy, výkřiky nebo rozbíjení skla.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace