Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Turnov připravuje s Povodím Labe revitalizaci potoka Stebenka, pro město je to klíčový projekt v oblasti životního prostředí

03. 12. 2019 | 6:50

Do několika let by měla začít revitalizace potoka Stebenka, který protéká patnáctitisícovým Turnovem. Pro město jde o jeden z klíčových projektů v oblasti životního prostředí. S Povodím Labe se nyní radnice dohodla na uzavření memoranda. Novináře o tom dnes informoval starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Podle starosty zatím není možné odhadnout, kolik bude projekt stát. Řádově to ale budou zřejmě desítky milionů korun.

O revitalizaci potoka, který se vlévá za Maškovou zahradou do Jizery, radnice usiluje víc než deset let. Upravit potřebuje skoro dvoukilometrový úsek, projekt je rozdělený na tři části. První zahrnuje odstranění překážky, kterou představuje u Shořalého mlýna asi metr vysoký schod. Druhá část zahrnuje revitalizaci toku od kruhového objezdu v Sobotecké ulici ke kulturnímu centru Střelnice, kterou bude mít na starost Povodí Labe. Třetí část od Střelnice k lyžařskému areálu projektově připraví město a měla by být nejatraktivnějším úsekem pro trávení volného času. "Rádi bychom dali do toku nějaké kameny, po nichž by se dalo chodit, rádi bychom zpřístupnili břehy," uvedl starosta. V plánu je vybudování tůně či drobného meandru podél lesa.

Na revitalizaci Stebenky se povodí pokusí získat dotaci. Starosta předpokládá, že úsek chystaný Povodím Labe by se mohl realizovat už příští rok. Část, kterou má projekčně připravit město, přijde na řadu nejdřív v roce 2022.

čtk