Turnovský Crytur čeká kvůli zavedení cel propad svého vývozu do USA až o pětinu, otevřít vlastní výrobu se tam ale nechystá
Turnovský výrobce elektroniky, syntetických monokrystalů a laserových technologií Crytur očekává kvůli rozhodnutí o zavedení cel pokles dodávek některých svých výrobků do USA až o 20 procent. Přestože má firma ve Spojených státech vlastní pobočku, otevřít výrobní závod se tam nechystá. Představovalo by to velké riziko, uvedl dnes na dotaz ČTK jednatel společnosti Jindřich Houžvička, který je podnikatelem Libereckého kraje roku 2023.
Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil plošná cla na dovoz do Spojených států. Na zboží z Evropské unie, mimo sektorů, na které už platí zvláštní cla, bude činit 20 procent. "Klíčovou položkou našeho vývozu bude teď nový kontrakt na jádro detektoru v zařízení Electron Ion Collider, což je severoamerická varianta výzkumného centra CERN v Ženevě. Hodnota dodávky 230 milionů korun bude rozložena do tří let. Aktuálně studujeme podmínky a řešíme, jestli tato federální infrastruktura nemá z cel výjimku," doplnil Houžvička.
Crytur předpokládá, že v letošním roce do USA vyveze zhruba 15 až 18 procent produkce. Dodávky budou podle jednatele směřovat i do přístrojové techniky lokálním americkým výrobcům. "V některých oblastech jsou naše výrobky unikátní, v tom případě promítneme clo plně do ceny, protože naše výrobky není možné místním producentem nahradit. I náš zákazník jde ale často se svým produktem do světové konkurence. Může to snížit i konkurenci amerických výrobců na světovém trhu a tím snížit i naše prodeje do USA," řekl.
Jsou ale také oblasti, kde je podle Houžvičky možné produkci Cryturu nahradit místní výrobou. "Což je asi 20 procent našeho vývozu do USA. Tam se obávám, že cla budou velkým problémem a v horizontu několika měsíců můžeme o tuto výrobu z velké míry přijít. Vývoz na jiné trhy bude problematický, protože cla zostří konkurenci na zbylém 'svobodném' světě," dodal jednatel společnosti.
O vlastní výrobě v USA přesto Crytur neuvažuje. "Mohlo by se zdát relativně snadné část výroby přesunout do USA. U naší technologicky složité výroby to ale znamená výrazné investice, které by vyžadovaly určitý garantovaný objem dodávek. V současném světě, kdy se mění zásadní ekonomické klima ze dne na den, to ale představuje velké riziko. Investovat dokážeme pouze v čitelném a predikovatelném prostředí," dodal jednatel společnosti.
Firma roku 2023 je optoelektronickým výrobcem s unikátním vlastním materiálem - monokrystaly, který je jádrem větších přístrojových sestav pro polovodiče, medicínu, vědu a další technologie. Crytur se 430 zaměstnanci dosáhl loni obratu 724 milionů korun. Před dvěma lety získala firma státní investiční pobídku 240 milionů korun na šíření výroby a posílení kapacit pro součástky na výrobu čipů. Do nové výroby polovodičů už investoval Crytur 350 milionů, i díky tomu počítá s růstem výroby kolem 15 procent ročně.
čtk