V Klokočí v nově vysázeném sadu se už zelenají jabloně, hrušně, slivoně, ale i moruše nebo kaštany

29. 03. 2021 | 8:38

Přes milion stromů, které rostou na 2 670 místech, eviduje Nadace Partnerství v databázi celonárodní iniciativy Sázíme budoucnost. Do výsadbové výzvy s podporou Ministerstva životního prostředí, Nadace Tipsport a dalších desítek partnerů, která míří na desetkrát více stromů, se zapojily tisíce lidí také z Libereckého kraje.

Místní na severu Čech uspořádali za dva roky 97 akcí. Se sázením stromů mají zkušenosti například v Klokočí v okrese Semily. Ve dvousethlavé obci místní vloni vysázeli Sad zrození hned s 38 stromy. Tisíce podobných příběhů, do kterých se celorepublikově zapojilo přes 32 tisíc dobrovolníků, eviduje web www.sazimebudoucnost.cz.

V obci Klokočí se během jediného dne podařilo vysázet téměř čtyřicet mladých stromků. Zatímco jinde pandemie koronaviru rušila akce a ochromila život jako takový, při sázení sadu v Klokočí nevadila. „Opatření nám asi spíš pomáhala, než že by nás omezovala. Dobrovolníci měli více času a byli více vděční, že se mohli akce zúčastnit, protože všichni trpíme nedostatkem sociálních kontaktů,“ popisuje Anna Hudká ze spolku ZAzemí, která celou sázecí akci pomáhala organizovat. 

Jejich podzimní sázecí akce byly často jedinou kulturní událostí v kraji. Konaly se venku a každý si držel odstup podle svého přání. V nově vysázeném sadu se už zelenají jabloně, hrušně, slivoně, ale třeba i moruše nebo kaštany. Listnáče společnými silami vysadilo patnáct dobrovolníků. Každý z nich je nyní správcem minimálně jednoho stromu. Na následnou pětiletou péči o stromy přispěli částkou na konkrétní strom pro sebe nebo blízké – jako dárek.

TZ/Nadace Partnerství

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace