Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Turnově skončila po téměř dvou letech modernizace vodovodní sítě s novou dominantou

23. 10. 2019 | 17:03

V Turnově a okolí dokončilo Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov po téměř dvou letech modernizaci vodovodní sítě za 90 milionů korun. Díky ní bude mít region kvalitnější vodu, kleslo riziko havárií v průmyslové zóně a Ohrazenice získaly novou dominantu. Je to věžový vodojem, který tvarem připomíná trofej pro mistry světa ve fotbale. Podle ředitele VHS Turnov Milana Hejduka jde o unikátní vodohospodářské dílo, které se staví jednou za život.

vodojem ohrazenice mad 75356830 2441089095988776 4076984352674676736 o
Foto: Mad

"Je to moderní stavba, technologicky jinak pojatá," řekl dnes novinářům Hejduk. Obdobný názor má na vodojem i starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). "Jsem rád, že ač je to stavba industriální, tak je to stavba krásná. A bude bezesporu skvělou dominantou nejen Ohrazenic, ale celého kraje," dodal. Vodojem bude příležitostně sloužit i jako rozhledna. Věž stojí na ideální spojnici mezi Ještědem a Troskami a z vyhlídkové terasy nabízí výhled do okolí. Nahoru vede točité schodiště.

Vodojem napomůže odstranit mírně nadlimitní hodnoty manganu z vodovodní sítě Turnova a okolí. "Podařilo se zásadně změnit tlakové poměry ve vodohospodářské síti v Turnově, kam natékala voda s manganem. To byl ten hlavní důvod, proč se to stavělo. Díky tomu, jak je vodojem vysoký, tak se změnily tlakové poměry," řekl starosta Turnova.

Vodojem má na výšku skoro 30 metrů, zásobník na vodu ve tvaru kopule o objemu 150.000 litrů je usazen ve výšce skoro 23 metrů mezi šesti zahnutými železobetonovými pilíři. "Byl to technicky velmi náročný projekt, ale opět nás posunul dále a obohatil nás o nové zkušenosti. Právě výška a rozměr kopule, která má v průměru osm metrů, byly pro stavební práce náročnější a vyžádaly si specialisty i těžkou stavební techniku," uvedl Radomír Frühauf ze společnosti VHS stavby, která vodojem stavěla.

Součástí projektu byla také rekonstrukce dvou zemních vodojemů v Ohrazenicích a vybudování skoro čtyři kilometry dlouhého přivaděče pitné vody a rozvodné sítě vodovodů v průmyslovém areálu Vesecko, kde pracují tisíce lidí. Předchozí potrubí vedla pod halami. "Když by praskl vodovodní řad, tak opravit by to bylo téměř nemožné," dodal Hocke.

Na modernizaci vodovodní sítě se VHS Turnov podařilo získat evropskou dotaci 28 milionů korun, Liberecký kraj přispěl osmi miliony, Turnov 11 miliony a Ohrazenice dvěma miliony korun. Zbytek hradilo vodohospodářské sdružení, které tvoří šest měst a 14 obcí Semilska a Jablonecka.

čtk