Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Bývalá vápenka ve tvaru osmiboké kamenné věže představuje sedm století krkonošských osudů

16. 02. 2024 | 10:16

Za netradičním muzeem lze vyrazit kousek za hranice Libereckého kraje, do krkonošských Albeřic. Na osmiboké kamenné věži šachtové vápenky z 19. století tu vznikla v dřevěné nástavbě expozice, která formou krátkých příběhů představuje sedm století života v Albeřickém údolí.
 

albeřice1
Foto z www.kudyznudy.cz

„Možná jste o tomto muzeu nikdy neslyšeli. Může to být námět na výlet o jarních prázdninách nebo v o některém nadcházejícím víkendu.

Foto: LKNedozvíte se tu informace z „velké“ historie. Ale právě na životech běžných se tato historie podepsala. To je malých místních muzeích zajímavé,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Zdánlivě obyčejné příběhy zdejších lidí připomínají rozpolcenou historii Krkonoš, Čech, Evropy a celého světa.

Z archivu informačního centra Veselý výlet v Horním Maršově bylo použito 143 převážně dobových fotografií, z nichž většina nebyla nikdy publikovaná.

S pomocí pamětníků se během let povedlo pojmenovat zachycené lidi a spojit je s konkrétními událostmi.

Klíče od expozice si lze vypůjčit denně v informačním centru Veselý výlet.

LK/Jan Mikulička