Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Druhé patro podnikatelského inkubátoru se dočká stavebních úprav, prostory nestačí

10. 07. 2025 | 15:04

Liberecký kraj připravuje rozšíření podnikatelského inkubátoru Lipo.ink, prostory už mu nestačí. Kraj pro něj nechá za 13,5 milionu korun opravit prostory ve druhém patře budovy D ve svém sousedství, které v době koronavirové pandemie sloužily jako velkokapacitní očkovací centrum a od zahájení války na Ukrajině tam bylo krajské asistenční centrum pomoci uprchlíkům. Dalších téměř sedm milionů bude stát nové vybavení, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).

kraj D LK 193 img 1745407103
Foto: LK

Budova D jsou bývalé dílny VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů), kraj ji v roce 2014 odkoupil za 125 milionů korun spolu s bývalou administrativní budovou a okolními pozemky. Rekonstrukce dílen stála 400 milionů korun, dokončena byla na podzim 2020. Lipo.ink obsadil zhruba 45 procent prostoru budovy, kolem 4000 metrů čtverečních, dnes je plně obsazen. Teď by měl získat další patro, prostor ale kvůli velkému opotřebení potřebuje rekonstrukci.

"Není to nějaká rozmařilost, v těch prostorách fungovalo nejdřív rok a půl očkovací centrum a potom další tři roky krajské asistenční centrum na pomoc uprchlíkům, ty prostory byly využívány opravdu intenzivně velkým počtem návštěvníků a rekonstrukce podlah a dalších věcí by byla potřeba tak jako tak. Cílem je, aby Lipo.ink fungoval v nových prostorách od 1. ledna 2026, peníze na to máme z rozpočtu, žádnou dotaci jsme na to nedostali," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Lipo.ink vznikl v roce 2017 jako součást krajské společnosti Agentura regionálního rozvoje - ARR. Pomáhá rozvíjet perspektivní podnikatelské nápady a inovace, nabízí odborné poradenství, vzdělávání, prostory pro začínající, ale i zavedené malé a středně velké firmy, které hledají podporu při dalším rozvoji či restrukturalizaci. Programy inkubátoru už prošlo zhruba 60 startupů. Ve třech inkubovaných firmách má ARR i majetkový podíl – je spoluvlastníkem firem StatoTest, nullspaces a Cermitech.

Rozšíření inkubátoru není jedinou investicí kraje v budově D, část prostor v přízemí chce kraj proměnit v bezobslužnou prodejnu regionálních produktů. Nabízet by měla nejen výrobky potravinářů a farmářů, ale také třeba sklo, keramiku nebo designovou produkci místních firem. "Otevřená by měla být v režimu 24/7, protože cílem je tady v rámci inkubátoru ukázat, jak může fungovat prodej bez obsluhy," dodal liberecký hejtman. I prodejna by se měla otevřít na počátku příštího roku.

čtk