Fenomén spiritismu a dekadence: V galerii je výstava děl inspirovaných i Kyticí či postavou Golema
Fenoménu spiritismu a dekadence v českém výtvarném umění se věnuje nová výstava Oblastní galerie v Liberci nazvaná Na druhý břeh. Mezi motivy vystavených děl nechybí Erbenova Kytice či postava Golema. V grafickém kabinetu je skoro 40 děl, řekla dnes novinářům kurátorka výstavy Michaela Kubišová.
Jde převážně o tvorbu Josefa Váchala, Jana Konůpka či Františka Koblihy z umělecké skupiny Sursum, které doplňují dva mistrovské kusy galerijní sbírky, což je je pastel Utonulá Jakuba Schikanedera a kresba Estérel Františka Kupky. "Výstava vznikla výhradně z našich sbírek a představuje autory z převážně první poloviny 20. století navazujících na symbolismus. Je to takový pozdní symbolismus," řekla Kubišová.
Na výstavě jsou díla autorů ovlivněná spiritismem a okultismem. Podle kurátorky se k tomu třeba Josef Váchal dostal přes svého otce, což byl známý krkonošský propagátor lyžování Josef Šimon Aleš - Lyžec. "Načichl podkrkonošským spiritismem a ten ho k tomu přivedl. Takže zrovna u něj by se dal vidět vliv toho našeho podkrkonošského spiritismu," uvedla Kubišová. Spiritismus v Podkrkonoší byl podle ní jako fenomén zapsaný do nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.
Výstava Na druhý břeh potrvá do 20. srpna a doplňují jí ukázky literárních předloh, neboť pro výtvarné umělce tohoto stylu byla často zdrojem inspirace symbolistní literatura.
čtk