Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Klientům libereckého sdružení TULIPAN pomáhají téměř deset let peer konzultanti

01. 04. 2025 | 18:24

Bezmála deset let využívá liberecké Občanské sdružení TULIPAN služeb peer konzultantů, kteří jeho pracovníkům pomáhají zvládat duševní problémy. Sami konzultanti mají většinou s duševním onemocněním nebo duševní tísní zkušenosti, díky tomu dokážou problémy druhých lépe pochopit. Aktuálně má TULIPAN šest takových konzultantů v různých věkových kategoriích a vyškolit chtějí nechat další, řekla dnes novinářům ředitelka Zora Machartová.

tulipan nebe
Ilustrační foto

TULIPAN loni oslavil 20 let, vznikl jako sdružení rodičů handicapovaných dětí. Provozuje chráněné dílny v Liberci, Jablonci nad Nisou, Semilech a Novém Městě pod Smrkem, ale také například chráněné bydlení pro desítku postižených a další služby zaměřené na lidi s duševním onemocněním, případně s kombinovaným postižením. Sdružení se začalo zaměřovat také na aktivizační služby pro rodiny s dětmi, na sociální rehabilitaci a stále více také na duševní zdraví.

"Našim zaměstnancům při práci pomáhá, pokud mohou svůj aktuální stav komunikovat s někým, kdo tomu rozumí. Kdo ví, co to je zažívat psychickou tíseň nebo mít bludy či halucinace, protože ten, kdo si to nezažil, tak neví. Mít možnost komunikovat o svých pocitech s lidmi, kteří je zažívají, je to nejcennější a nejsilnější, co pomůže v akutním stavu, ale i v dlouhodobém výhledu, protože člověk najednou zjistí, že na to není sám," doplnila Machartová.

Mezi konzultanty TULIPANU jsou i muži. "Pro muže je mnohem těžší než pro ženy sdělovat svoje niterné pocity. Takže jsme rádi, že v týmu máme víc kolegů, kteří jsou peer konzultanty, protože si myslím, že to může pomoct i mužům víc mluvit o tom, když zažívají psychickou tíseň, případně prostě jim to pomůže při včasném vyhledání pomoci," řekla Machartová. Aby se ale mohl stát člověk peer konzultantem, je potřeba, aby měl svou vlastní nemoc stabilizovanou a pod kontrolou.

Peer konzultanti nejsou lékaři. "Někdy jen to pochopení a empatie, vědomí toho, že na to není sám, je pro toho klienta naděje. To vnímám jako největší bonus peerů, že můžeme dát naději, že i z toho tunelu prostě najdeme to světýlko na konci. Ale určitě peeři motivují klienta i k tomu, aby vyhledali další odbornou pomoc, protože se třeba bojí jít na psychoterapii, mají nějakou špatnou zkušenost a bojí se vyhledat pomoc," řekla Karolína Barnet, která si sama prošla sebepoškozováním a závislostí a dnes pomáhá hlavně mladým.

Pomoci ostatním se snaží také třeba Radek, kterému před pár lety diagnostikovali bipolární poruchu. Aktuálně je v Česku zhruba 250 aktivních peer konzultantů, proškolených je víc než dvojnásobek, ne všichni ale službu poskytují. "Já, když jsem nebyla ještě úplně v nejlepší fázi a procházela jsem psychoterapií, tak mi tenhle kurz byl doporučen i proto, abych nějakým způsobem sama mohla se sebou líp pracovat," dodala Karolína.

čtk