Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Knihovna nabídne velkou egyptologickou výstavu
Od 12. března až do 30. května zpřístupní liberecká knihovna ve svých prostorách rozsáhlou výstavu Českého egyptologického ústavu při FF UK Kouzlo objevování. Výstava připomene 200. výročí rozluštění hieroglyfů Jeanem-Françoisem Champollionem a 100. výročí objevu Tutanchamonovy hrobky v Údolí králů Howardem Carterem.
Těšit se můžete na svítící kopii Rosettské desky, seznámíte se s vývojem egyptského písma i s postupem, kterým ho Champollion rozluštil, vstoupíte do makety Tutanchamonovy pohřební komory a proniknete i do tajů mumifikace.
Ve středu 12. 3. 2025 se návštěvníkům liberecké Krajské vědecké knihovny otevře výstava Kouzlo objevování. Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Výstava, kterou připravil Český egyptologický ústav FF UK v Praze, připomíná dvě významná výročí, která světová egyptologie oslavila v roce 2022. V roce 1822 přišel Jean François Champollion na způsob, jakým číst starověké hieroglyfy a fakticky tím moderní egyptologii jako vědu založil. O sto let později, v listopadu roku 1922, se po letech neúnavné práce usmálo štěstí na Howarda Cartera, jenž v Údolí králů objevil hrobku do té doby téměř neznámého panovníka Tutanchamona. Dnes už jeho jméno znají lidé po celém světě, stejně jako mnoho nádherných pokladů, které byly uloženy v jeho hrobce.
„Krajská vědecká knihovna spolupracuje s různými institucemi u nás i v zahraničí. To, že se výstava Českého egyptologického ústavu koná v budově knihovny, vnímám jako doklad profesionality a důvěry, které se knihovna těší,“ oceňuje práci Krajské vědecké knihovny Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
Výstava provede návštěvníky cestami, kterými kráčely tyto dvě osobnosti v touze učinit pro světovou vědu zásadní objev, a zároveň přiblíží objevy samotné. A tak se každý bude moci seznámit s tím, jak funguje systém staroegyptského hieroglyfického písma, jaké jiné druhy písma Egypťané používali, nebo jak se proměňoval jejich jazyk a jeho gramatická struktura. Expozice též názorně ukáže, že rozluštění hieroglyfického písma bylo zcela zásadním momentem na cestě za poznáním kultury a dějin starověkého Egypta, které bylo do té doby bez znalosti jazyka a písma, a tedy bez porozumění pramenům, velmi obtížné.
Od té doby už badatelé a archeologové více rozumí památkám, které odkrývají, či funkci předmětů, které objevují. Dokážou lépe pochopit způsob života starých Egypťanů, jejich uvažování o světě, stejně jako jejich představy o životě po smrti, jenž byl pro ně tak důležitý.
Druhá část výstavy návštěvníky doslova vtáhne do Tutanchamonovy hrobky a představí nejen příběh jejího objevení, ale také mnohaletou soustavnou práci, která následovala, nebo nové vědecké poznatky spojené s tímto panovníkem.
„Jedná se o jednu z největších a organizačně nejnáročnějších výstav, které v knihovně za poslední období proběhly. Věříme, že téma starověkého Egypta zaujme a přitáhne nejenom žáky a studenty, ale též širokou veřejnost,“ dodává ředitelka knihovny, PhDr. Dana Petrýdesová.
Výstava je určená pro děti i dospělé a také pro školní žákovské kolektivy a krom samotné expozice nabídne i doprovodný program. Připravujeme pro vás odbornou tematickou přednášku a pro děti úkolovou hru, která je výstavou provede. K dispozici budou pracovní listy k tématu. Pracovníci knihovny plánují využít samotnou výstavu a její téma též v rámci programu Festivalu dětského čtenářství, který se v knihovně a na dalších místech v Liberci uskuteční v závěru výstavy 28.–30. května.
Výstava bude zahájena komentovanou prohlídkou ve středu 12. března v 17 hod. a v knihovně bude k vidění až do 30. května. Výstavu pořádá Český egyptologický ústav FF UK Praha a Spolek přátel starověkého Egypta z. s. ve spolupráci s libereckou knihovnou. S náročnou instalací výstavy pomáhají studenti SOU nábytkářské a SOŠ Kateřinky v Liberci.
Veškeré podrobnosti k výstavě naleznou zájemci na webových stránkách knihovny v Kalendáři akcí na adrese www.kvkli.cz/akce.
TZ KVK/Kateřina Šidlofová