Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kvůli dezinfekci uzavřela liberecká univerzita menzu a laboratoře. Nakažený vědecký pracovník je v domácím léčení

03. 04. 2020 | 16:02

AKTUALIZOVÁNO: Technická univerzita v Liberci uzavřela dnes budovu L s laboratořemi, kde sídlí Ústav pro nanomateriály a pokročilé technologie, a také menzu v Husově ulici. Důvodem je dezinfekce. U jednoho z vědeckých pracovníků univerzity potvrdil ve středu test nový koronavirus, jeho kolegyně je v karanténě, testována zatím nebyla, řekl ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl. Menza by se měla po vydezinfikování v pondělí znovu otevřít.

tulNano1
Foto: www.tul.cz/g-komplex/fotogalerie

Koronavirem onemocněl šestapadesátiletý vědecko-výzkumný pracovník. Nemoc COVID-19 u něj potvrdil test provedený ve středu. Muž je v domácím léčení, nemoc u něj nemá vážný průběh. Jeho kolegyni, s níž má společnou pracovnu, nařídili hygienici karanténu. Do budovy L, kde měli oba vědci pracovnu, dopoledne nastoupila odborná firma. Vydezinfikovala dvě patra, ve kterých se nakažený pohyboval, a společné prostory včetně vstupního vestibulu a obou výtahů.

Podle mluvčího nechá univerzita z bezpečnostních důvodů vydezinfikovat také prostory, kde se vyrábí nanomateriál pro roušky a šijí roušky, přestože tam nakažený nepobýval. Kvůli dezinfekci se dnes zastavily také 3D tiskárny, na kterých se vyrábějí ochranné prostředky pro krajskou nemocnici. Po ošetření bude ale možné provozy podle Pirkla obnovit, všechny produkty se před použitím dezinfikují.

Podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) dočasné omezení výroby na univerzitě žádné zásadní problémy nezpůsobí. "Všechny nanomateriály, ať už nanoroušky nebo nanofiltry, se ještě přímo na univerzitě dezinfikují při teplotě 60 stupňů Celsia. Většina materiálu se už druhý týden vyrábí mimo univerzitu ve společnosti Elmarco," řekl na dotaz ČTK Půta po jednání Krizového štábu Libereckého kraje.

Moderní budova L ústavu pro nanomateriály je výzkumným pracovištěm se špičkovým vybavením, kde se mimo jiné tisknou respirátory nebo filtry k celoobličejovým potápěčským maskám. Ústav je jedním z mála pracovišť v zemi, které disponuje nejmodernější 3D tiskárnou schopnou tisknout neporézně - hotový materiál nepropustí vodu ani viry, navíc je velmi rychlá. Respirátory jsou srovnatelné s těmi, které se vyrábějí na vstřikovacích lisech.

čtk