Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kvůli pádu lanovky na Ještěd před dvěma lety obvinila policie čtyři lidi a jednu firmu z obecného ohrožení

30. 10. 2023 | 10:25

AKTUALIZOVÁNO: V souvislosti s tragickým pádem lanovky na Ještěd v Liberci před dvěma lety obvinila policie čtyři lidi a jednu firmu z obecného ohrožení z nedbalosti. Osobám v případě odsouzení může hrozit trest od tří do osmi let vězení, řekl ČTK krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Při neštěstí zahynul 31. října 2021 průvodčí v jedné z kabin. Lanovka patří Českým drahám, které dnes proti obvinění podaly stížnost.

lanovkaPád2 (1)
Fotografie pádu lanovky z 31.10.2021, foto: Artur Irma

"V dané věci jsme bezprostředně po události zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Zadali jsme množství multioborových znaleckých zkoumání a provedli výslechy svědků a do případu zainteresovaných fyzických a právnických osob," doplnil Robovský. Ve čtvrtek 26. října podle něj kriminalisté ukončili část přípravného řízení, v níž prověřovali okolnosti případu a vydali usnesení o zahájení trestního stíhání.

"Za vinu je jim (obviněným) kladeno zejména porušení důležitých povinností vyplývajících z jejich zaměstnání a funkcí tím, že v rozporu s předpisy a s technickou dokumentací, které stanovují mimo jiné podmínky pro provoz této lanové dráhy, byla dráha Horní Hanychov-Ještěd vědomě provozována," doplnil Robovský.

Fotografie pádu lanovky z 31.10.2021, foto: Artur Irma

"České dráhy i všichni jejich zaměstnanci po celou dobu vyšetřování úzce spolupracovali s vyšetřujícími orgány na objasnění příčin nehody. České dráhy se s názorem vyšetřujících orgánů ohledně odpovědnosti České dráhy a jejich zaměstnanců neztotožňují. Lanovka na Ještěd měla veškerá nezbytná povolení a revize, které jsou k provozu lanovky potřeba. České dráhy věří, že se v trestním řízení prokáže, že trestní odpovědnost společnosti nebo jejích zaměstnanců není na místě," uvedl na dotaz ČTK mluvčí společnosti Petr Šťáhlavský.

Při havárii před dvěma lety spadla po přetržení tažného lana jedna ze dvou kabin visuté lanovky a zemřel průvodčí. V kabině pro 35 lidí byl sám. Třinácti cestujícím v druhé kabině se nic nestalo, zůstala viset na nosném laně 15 metrů nad zemí. Průvodčí aktivoval záchrannou brzdu a kabinu, která po přetržení tažného lana prudce sjížděla zpátky k dolní stanici, zastavil. Z kabiny pak museli cestující vyprostit hasiči.

Fotografie pádu lanovky z 31.10.2021, foto: Artur Irma

Dvoukabinovou visutou lanovku na Ještěd vybudovala v letech 1932 až 1933 na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Ročně přepravila lanovka dvěma svými kabinami kolem čtvrt milionu cestujících. V její devadesátileté historii se tažné lano přetrhlo už v roce 1944. Tehdy ale měla lanovka jiný systém jištění s dvěma tažnými lany a nehoda neměla tragické následky. Drobná nehoda se zřejmě stala i v 50. letech minulého století, kdy se následně musely vyměnit kabiny lanovky.

Lanovka se starým systémem jezdila na Ještěd do rekonstrukce mezi lety 1971 a 1974. Původní i nová lanovka sice fungovaly na podobném principu, ale systém jištění byl rozdílný. Po rekonstrukci v 70. letech zůstalo lanovce po jednom tažném a přítažném laně, dostala čelisťovou brzdu se třemi různými prvky aktivace, z toho dva byly automatické. Oba ale byly v minulosti odstraněny. Podle České televize byli průvodčí vyškoleni, jak mají v případě nehody postupovat, ale v tomto případě průvodčí na ruční brzdu nedosáhl, a kabinu proto nemohl zastavit.

Od neštěstí je lanovka mimo provoz, České dráhy nechtějí investovat do rekonstrukce, jejíž náklady se odhadují na více než čtvrt miliardy korun. Zájem o převzetí lanovky má Liberec, s Českými drahami se ale zatím na podmínkách odkupu nedomluvil. Obchod je ve fázi, kdy mají obě strany hotové znalecké posudky a vyjednávají o ceně.

čtk