Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec loni hospodařil s přebytkem skoro 58 milionů Kč, částka byla zapojena do letošního rozpočtu už v únoru

10. 06. 2019 | 5:15

Liberec loni hospodařil s přebytkem skoro 58 milionů korun. Příjmy města činily 2,346 miliardy korun a meziročně se zvýšily o více než 94 milionů korun. Většina z loňského přebytku už byla podle náměstka primátora pro ekonomiku Zbyňka Karbana (ANO) zapojena v únoru do letošního rozpočtu. "Odhadli jsme to podle zůstatku na účtech," řekl náměstek.

LBradLevMad
Ilustrační foto: Mad

Loňský rok byl podle něj pro město příznivý. "Příjmy, zejména daňové, byly v souladu s prosperující ekonomikou vyšší. Nárůst zaznamenaly i přijaté dotace, které měly dopad i do vyšších výdajů, neboť město realizovalo více projektů," uvedl Karban. Na dotacích loni Liberec získal 255 milionů korun, což je o 48 procent více než v roce 2017. Mezi největší dotační projekty patřila loni dokončená rekonstrukce mateřské školy Beruška za 50 milionů a zahájená oprava základní školy na náměstí Míru za více než 70 milionů korun.

Snížilo se i zadlužení Liberce, a to na 1,65 miliardy korun v souvislosti s refinancováním dvoumiliardového dluhopisu do směnečného fondu s výhodnějšími podmínkami pro město. "Je to zdánlivé snížení, ve skutečnosti loni zadluženost vzrostla o částku, která skončila v rozpočtu," uvedl náměstek. Liberec totiž amortizační fond, kam si ukládal peníze na splacení dluhopisu, použil ke snížení dluhu jen z poloviny. Druhá šla na investice podpořené evropskými fondy. Na každého obyvatele Liberce aktuálně připadá dluh 18.419 korun, letos Liberec na jeho snížení vydá 165 milionů korun.

Na letošní rok schválilo liberecké zastupitelstvo rozpočet s výdaji 2,68 miliardy korun a příjmy 2,31 miliardy. Schodek 375 milionů korun radnice pokryje zůstatkem z účtů z loňského roku, výnosy z prodeje cenných papírů a čerpáním kontokorentního úvěru ve výši 126 milionů korun. Letos se Liberec chystá investovat přes půl miliardy korun, to je asi o 140 milionů korun víc než loni. Spolupodíl města na všech dotačních akcí by měl být letos ve výši 150 milionů korun. "Což je na hranici možností města," uvedl již dříve Karban.